Başbakan Erdoğan’ın Sosyal Medya İle İmtihanı!

Sosyal medyanın gücünü sonunda başbakan da anladı! Bir yılda “Kakara makara”dan, “sosyal medyayı en az onlar kadar iyi kullanmalıyız”a gelinen süreç… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün partisinin Ege Bölgesi milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilat yönet...

Başbakan Erdoğan’ın Sosyal Medya İle İmtihanı! (20 Nisan 2013)

Sosyal medyanın gücünü sonunda başbakan da anladı! Bir yılda “Kakara makara”dan, “sosyal medyayı en az onlar kadar iyi kullanmalıyız”a gelinen süreç…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün partisinin Ege Bölgesi milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilat yöneticileriyle bir araya geldi. AK Parti Genel Merkezi’ndeki kahvaltılı toplantıda Erdoğan Sağlık Bakanlığı logosu ve bazı valilik tabelalarından T.C.’nin kaldırılması krizi ile ilgili ilk kez konuştu. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nu eleştiren Başbakan, “madem bir karar aldı, kararının arkasında durmalıydı” dedi ve son olarak da önemli bir vurgulamada bulundu: “Bu arada sosyal medyayı en az onlar kadar iyi kullanalım.”

“Sosyal medya kakara makara. Önemli olan tezek kokusu!”

Oysa daha bir yıl önce, 10 Ocak 2012’de Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Başbakanlık Basın Merkezi’nde bulunan Başbakanlık muhabirlerine yaptığı ziyarette çok farklı düşündüğünü açıklamıştı. Bir basın mensubunun sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden kendi adına birçok hesabın olduğunu hatırlatarak “Siz girmeyi düşünmüyor musunuz?” sorusunu ise, “Kakara makara yaparlar. Benim adıma başkaları giriyor zaten” diye yanıtlamıştı.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aksine sosyal medyaya mesafeli duruşu ile biliniyordu. Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinden önce de milletvekillerine ve teşkilatına yaptığı çağrıda “Sosyal medya önemli olabilir ama abartmayın. Önemli olan Anadolu’da vatandaşın ne hissettiğini bilmek. O tezek kokusunu almadan siyaset yapılmaz” demişti.

Twitter’da Başbakan Erdoğan adına açılmış bir hesap olmasına karşın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tersine Başbakan Erdoğan sosyal medyayı aktif olarak kullanmıyor.