Barış İsteyen Kadınlar, Savaşa Karşı Ses Çıkardılar!

Barış İçin Kadın Girişimi, Beşiktaş, Kartal ve Bakırköy meydanlarında eş zamanlı "savaşa karşı ses çıkar" eylemi gerçekleştirdi Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Beşiktaş, Kartal ve Ba...

Barış İsteyen Kadınlar, Savaşa Karşı Ses Çıkardılar! (30 Temmuz 2015)

Barış İçin Kadın Girişimi, Beşiktaş, Kartal ve Bakırköy meydanlarında eş zamanlı "savaşa karşı ses çıkar" eylemi gerçekleştirdi

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Beşiktaş, Kartal ve Bakırköy meydanlarında eş zamanlı bir araya gelerek, tencere, tava, zil, tef, darbuka, düdük ve davullarıyla barış için ses çıkardı.

Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı’nda oturma eylemi gerçekleştiren kadınlar, savaş değil barış istediklerini belirten dövizleri yere koyarak, mumlarla barış yazdılar. Dakikalarca zılgıt, ıslık, erbane, tencere tava çalan kadınlar, savaşın derhal sonlandırılmasını istedi.

Bugün (29 Temmuz) olağanüstü toplanan Meclis’te HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’a “Bir kadın olarak sus” diyen Bülent Arınç’a da meydanlardan seslenen kadınlar, “Savaştan, hakaretten, cinsiyetçilikten, homofobiden başka bir şey konuşmayanlara karşı da susmuyoruz” dediler.

Daha sonra yapılan basın açıklamasında ise kısaca söyle denildi:

“Seçim sürecinde ve sonrasında Diyarbakır’da Kobani’de ve Suruç’ta olan katliamlarda yakın dostlarımızı kaybettik. Haberlerde polis eşlerini, asker annelerini, Suruç’takilerin yakınlarını gördükçe aklımız gidiyor. Daha ne kadar eksileceğiz? Sevgili kadınlar barış için ses çıkarmanın tam zamanıdır. Neye inanıyorsanız inanın, şunu bilin savaşta önce kadınlar kaybeder. Öfkeli bağırtılar, linç kalabalıkları, şaşalı cenazelerde önce kadınlar susar. Hepinize sesleniyoruz. Çok iyi insanlar ölüyorlar. Bizi savaşa iten erkeklere itiraz edelim. Barış için ses çıkarmanın tam zamanı. Şunu iyice bilin ki, savaşta kadınlar kaybeder”