Bak Şu Konuşana!

77 Milyon Nüfuslu Türkiye’de 71 Milyon Mobil Abone Var Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2014 yılının ilk çeyrek raporuna göre Türkiye’deki mobil abone sayısı 71 milyona ulaştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2014 yılı ikinci çeyrek...

Bak Şu Konuşana! (5 Eylül 2014)

77 Milyon Nüfuslu Türkiye’de 71 Milyon Mobil Abone Var

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2014 yılının ilk çeyrek raporuna göre Türkiye’deki mobil abone sayısı 71 milyona ulaştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2014 yılı ikinci çeyrek bilişim sektörü verilerini açıkladı.

Aynı dönemde 3G mobil abone sayısının yaklaşık 4 milyonluk artışla 53,4 milyona çıktığını bildiren Elvan, “Mobil abone sayısı ise 2 milyon artarak 71 milyona ulaştı” dedi.

Cep’ten En fazla Yine Türkiye Konuştu

Yılın ikinci çeyreğinde 364 dakika kişi başı ortalama aylık mobil telefon kullanım süresi ile Türkiye’nin Avrupa’da en fazla mobil telefon görüşmesi yapan ülke konumunu sürdürdüğünü dile getiren Elvan, bir önceki dönemde bu sürenin 331 dakika olduğunu hatırlattı.

Mobil internet kullanan abone sayısının da bir önceki çeyreğe göre yüzde 7,5 artarak 28,4 milyona ulaştığını ifade eden Elvan, M2M (Makineler arası iletişim) abone sayısının ise 2,3 milyona ulaşarak, bir önceki döneme göre yüzde 6 artış gösterdiğini söyledi.

BTK 2014 Yılı İlk Çeyrek Raporu Verileri

BTK tarafından yayınlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü” raporunda ise yılın ilk çeyreğine ait internet ve cep telefonu kullanım rakamlarında yükseliş olduğu görülüyor. Rapora göre 2014 yılının ilk üç ayında GSM ve internet abone sayılarında artış yaşanırken, mobil cihazlar üzerinden internete bağlanan kullanıcılar da artmaya devam etti. Bu artışla birlikte Türkiye’deki toplam mobil abone sayısı 71 milyona yükseldi. Bu rakam nüfusa oranlandığında %91,5 penetrasyon oranına denk geliyor.

BTK raporunda bir diğer dikkat çekici rakam mobil trafik hacmi oldu. Rapora göre 2014 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki toplam mobil trafik hacmi 47,24 milyar dakika olarak gerçekleşti. Önceki üç aylık dönem ile kıyaslandığında toplam trafiğin %0,15 oranında; geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında ise %10,08 oranında artış olduğu görülüyor.

BTK raporu ile ayrıca Türkiye’deki internet kullanım oranları da açıklandı. Rapora göre 2008 yılında 6 milyon genişbant internet abonesi olduğu görülürken, bu rakam 6 yılda 5 kat artışla 35 milyon aboneye ulaştı. Genişbant internet abonesinin nüfusa penetrasyon oranı ise yüzde 35,4 rakamına ulaştı.