Ayşenur Arslan’a İzmir’den Bir Ödül Daha Geldi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin İzmir Karşıyaka Belediyesi ile birlikte verdiği ‘2013 Basın Özgürlüğü’ ödülünün sahibi Yurt Gazetesi Yazarı Ayşenur Arslan oldu. Geçtiğimiz yıl ise ödül tutuklanan Nedim Şener’e verilmişti. Ayşenur Arslan, geçen yıl da...

Ayşenur Arslan’a İzmir’den Bir Ödül Daha Geldi (4 Mayıs 2013)

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin İzmir Karşıyaka Belediyesi ile birlikte verdiği ‘2013 Basın Özgürlüğü’ ödülünün sahibi Yurt Gazetesi Yazarı Ayşenur Arslan oldu. Geçtiğimiz yıl ise ödül tutuklanan Nedim Şener’e verilmişti. Ayşenur Arslan, geçen yıl da İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nce ilk kez verilen Hasan Tahsin Onur Ödülü’nü almıştı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, ‘2013 Basın Özgürlüğü’ Ödülü’nü İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı.

Toplantıda konuşan Başkan Durak, “Demokrasinin dördüncü kuvveti basın, yazılarıyla bizleri aydınlatıyor. Gazete sahiplerine ve çalışanlara yönelik baskıların sona ermesini diliyorum. Yapılan müdahalenin hoş olmadığını, işsiz kalan gazetecilerin yalnız olmadıklarının bilinmesini istiyorum” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de “Basın ve ifade özgürlüğü olmazsa halk kör ve sağır olur. Basın özgürlüğü demokrasi demektir. İktidardakiler kendi korkularını bastırmak için baskılar kurmaktadır. Ülkemiz basın özgürlüğü konusunda dünya sıralamasında en alt sıralardadır. Makedonya ile aynı sıradayız. İçler acısı durumdayız. Basınımızda çok önemli yazarların, gazetecilerin işten atıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Basına yönelik baskılar onların sendikasızlaştırılması ile başladı. Kendi haklarını yeterince koruyamayan arkadaşlarımız vatandaşın haklarını da koruyamaz” diye konuştu.

Birincisi geçen yıl Nedim Şener’e verilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’nün ikincisine televizyoncu, köşe yazarı Ayşenur Arslan layık görüldü. Ödül, Arslan’a önümüzdeki günlerde verilecek. Şu anda Yurt gazetesinde yazan Arslan’ın önümüzdeki günlerde Artı Bir TV’de Medya Mahallesi programına yeniden başlaması bekleniyor.

Geçen yıl İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından ilk kez verilen Hasan Tahsin Onur Ödülü’nün sahibi de yine Ayşenur Arslan olmuştu. Arslan ödülünü aldığı törende yaptığı konuşmada çok heyecanlandığını belirterek şunları söylemişti:

“38 yıllık meslek hayatım boyunca bu şekilde heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Böylesine anlamlı ve önemli bir ödüle layık görülmek inanın beni çok heyecanlandırdı. Bu benim için çok büyük bir onur hele bunu ilk alan olmak çok daha müthiş benim için. Zaman zaman her şeyi bir kenara bırakıp kaçıp gitmek geliyor içimden ancak şimdi bana verilen bu ödülle ‘Kaçma, dur, gitme’ deniliyor”