Avrupa’nın Yeni Ülkesine 10 Günde 160 Bin Vatandaşlık Başvurusu

Yaratıcı girişimcilikte gelinen son nokta yeni bir ülke kurmak! 10 günde 160 bin kişi vatandaşlık için başvuruda bulunduğuna göre başarılı bir proje sayılır! Çek Cumhuriyeti'nden Vit Yedliçka isimli bir vatandaş 13 Nisan’da Hırvatistan ile...

Avrupa’nın Yeni Ülkesine 10 Günde 160 Bin Vatandaşlık Başvurusu (26 Nisan 2015)

Yaratıcı girişimcilikte gelinen son nokta yeni bir ülke kurmak! 10 günde 160 bin kişi vatandaşlık için başvuruda bulunduğuna göre başarılı bir proje sayılır!

Çek Cumhuriyeti'nden Vit Yedliçka isimli bir vatandaş 13 Nisan’da Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik "tarafsız bölge"de "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan etmişti.

Hırvatistan'ın Zmeyavets şehri ile Sırbistan'ın Başki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri'nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan'a ne de Hırvatistan'a ait olduğunu öne süren Yedliçka, 7 kilometrekarelik alanın "tarafsız bölge" olduğunu savunuyordu.

"liberland.org" internet sitesinde, yeni kurduğu devletin vatandaşlığına geçmek isteyenlerin başvurularını da kabul eden Yedliçka, site aracılığıyla "Liberland" hakkında ziyaretçilere bilgiler verilmişti.  Sitede yer alan bilgilere göre, tam adı Özgür Liberland Cumhuriyeti olan devletin bayrağı ve arması da bulunuyordu. Vit Yedliçka'nın devlet başkanı olduğu devletin, resmi dili ise Çekçe’ydi.

Sitede ayrıca ilan edilen yeni devletin sloganının "Yaşa ve diğerlerinin yaşamasına izin ver" olduğu belirtilirken, yeni devletin sınırları içinde adaletli insanlardan oluşan bir toplum kurmanın amaçladığı kaydediliyordu.

Libarland’ın Facebook sayfasını 10 günde 123 bin kişi beğenip takip ederken, 160 bin kişi de vatandaşlık başvurusunda bulundu.