Atatürk’ün Az Bilinen ‘Kızlı Erkekli’ Fotoğrafları

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 75. yılında  saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz. Dünyadaki pek çok ülkeye örnek olan kadınlara seçme ve seçilme hakkı, 79 yıl önce Atatürk ve arkadaşları tarafından tanınmı...

Atatürk’ün Az Bilinen ‘Kızlı Erkekli’ Fotoğrafları (10 Kasım 2013)

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 75. yılında  saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Dünyadaki pek çok ülkeye örnek olan kadınlara seçme ve seçilme hakkı, 79 yıl önce Atatürk ve arkadaşları tarafından tanınmıştı.

Kadınlara kapalı siyaset kapısı 5 Aralık 1934 günü Büyük Önder Atatürk ve arkadaşları tarafından açılmış, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. 1935 yılında kadının mecliste temsili bakımından dünyanın 2. ülkesiyken bugün Türkiye bu sıralamada çok gerisinde kalmıştır.

Eşit haklara sahip kadın ve erkek yurttaşların haklara ulaşımlarının da eşit olması gerekmektedir. Temsili demokrasilerde prensip, farklı birey gruplarını temsil etmek olduğu halde kadınlar siyasette yeterince temsil edilememektedir.

Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 75. Yılında az bilinen ‘kızlı erkekli’ fotoğrafları ile anıyoruz.