Türk Ulusu ATA’sını Andı

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 75. yılında tüm yurtta milyonlar tarafından saygı, sevgi ve özlemle anıldı. Saat 09.05’te sirenler çaldı, yurttaşlar saygı duruşunda bulundu. Türkiye’nin dört bir yanı...

Türk Ulusu ATA’sını Andı (10 Kasım 2013)

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 75. yılında tüm yurtta milyonlar tarafından saygı, sevgi ve özlemle anıldı.

Saat 09.05’te sirenler çaldı, yurttaşlar saygı duruşunda bulundu. Türkiye’nin dört bir yanından çarpıcı fotoğraflar vardı.

Anıtkabir, ATA’sını anmak için yurdun dört bir yanından gelen her yaştan kızlı erkekli yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edildi.

Lösante Lösemili Çocuklar Hastanesi’nde tedavi gören minikler de Atatürk’ü unutmadılar.

çArşı, Anıtkabir’de Ata’sının huzurundaydı

Anıtkabir’den dikkat çekici bir kare

İzmir gelincik tarlasına döndü

10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası etkinlikleri çerçevesinde, İzmir Konak Belediyesi’nin düzenlediği özel bir görsel şölenle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi körfeze yansıtıldı. Görsel efektlerle desteklenen gösteriyle Atatürk adeta İzmir Körfezi’nde bir kez daha ölümsüzleştirildi.

Işık efektlerinden oluşan gösteriyle Atatürk’ün portresi Körfez üzerinden 15×30 metrelik su perdesi ile yansıtılarak İzmirlilere unutulmaz anlar yaşatıldı. “Atatürk’ün Körfez Turu” projesi Üçkuyular’da başladı. Atatürk atıyla Körfez üzerinden Güzelyalı, Konak, Alsancak güzergahına geçti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki heykelinin önünde bir süre durdu. Ardından Gündoğdu’ya ilerledi ve gösteri burada sona erdi.

Gündüzde İzmirliler Ata’larını anmak için sokaklara dökülüp meydanları doldurdular. İzmir adeta bir gelincik tarlasına dönüştü. Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Ata’ya Saygı Yürüyüşü düzenlendi.

Kilometrelerce uzayan Atatürk sevgisi

İstanbul’da ise saat 09.05 de binlerce kişi Atatürk’ün son nefesini verdiği Dolmabahçe sarayı önünde toplandı. Ayrıca Kadıköy’den Maltepe’ye binlerce kişi el ele tutuşarak kilometrelerce uzanan dev bir insan zinciri oluşturdular.

Tarım emekçileri de Atalarını unutmadılar

Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesi yakınlarındaki bir patates tarlasında hasat yapan tarım işçileri, Atatürk’ü unutmadı. Atatürk’ün öldüğü saat olan 09.05’te patates toplamayı bırakarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunan işçiler, daha sonra işlerine devam etti.

Sualtında Anma

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir grup dalgıç, suyun 6 metre altında Türk bayrakları açarak Atatürk’ü andılar.

Ünlü golfçü Tiger Woods da saygı duruşunda bulundu

Antalya’nın Belek Beldesi’ndeki Montgomerie Maxx Royal Golf Kulübü’ne ait sahalarda düzenlenen Turkish Airlines Open 2013 Golf Turnuvası’na katılan Tiger Woods, bugün saat 10.00’da yapacağı mücadele için saat 08.00’da antrenmana başladı. Antrenman devam ettiği sırada Atatürk’ün 75’inci ölüm yıldönümü nedeniyle saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte Tiger Woods da şapkasını çıkararak saha içinde saygı duruşunda bulundu. Woods’la birlikte sahadaki golfçüler İsveçli Henrik Stenson, İspanyol Alejandro Canizares ve diğer sporcular 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.