Apple’ın Hisseleri Düşüşte!

Teknoloji devi, Steve Jobs sonrası zor günler yaşıyor. Apple’ın hisseleri, Şubat 2012’den bu yana en düşük seviyeye gelmiş durumda. iPhone 5 ile ilgili çıkan düşük satış ve tedarikte yaşanan iptaller, borsayı da etkilemiş gözüküyor. Apple ile ilgili çıkan son ded...

Apple’ın Hisseleri Düşüşte! (15 Ocak 2013)

Teknoloji devi, Steve Jobs sonrası zor günler yaşıyor. Apple’ın hisseleri, Şubat 2012’den bu yana en düşük seviyeye gelmiş durumda. iPhone 5 ile ilgili çıkan düşük satış ve tedarikte yaşanan iptaller, borsayı da etkilemiş gözüküyor.

Apple ile ilgili çıkan son dedikodular, firma için pek hayırlı sonuçlar getirmedi. 2012 yılının Şubat ayından bu yana en düşük hisse değerini gören Apple, uzun zamandır ilk defa 500 Doların altına geriledi.

iPhone 5 için tedarik zincirindeki firmalardaki talebini azaltan Apple’ın bu kararı, iPhone 5’in istenilen talebi görmemesi olarak yorumlanmıştı.

Apple’ın hisseleri, dünkü işlem saatinin ardından yüzde 4’lük bir kayıp yaşadı ve 498.51 Dolar seviyesine düştü. Eylül 2012’de en değerli hisselerin başında yer alan Apple, 705 Doları aşmıştı. Eylül ayında bu sıçrama ile değeri 663 Milyar Dolara çıkan Apple’ın şimdiki değeri ise 490 Milyar Dolar civarında.

Apple’ın hisseleri eski haline çabucak gelecek mi merakla bekleniyor. Fakat şirketin Steve Jobs sonrası, duraklama dönemine doğru hızla gittiği de gözlerden kaçmayan bir gerçek.

iPhone 5 Satışları Düşüyor

Galaxy S3’ün artarak devam eden satışları, bugün açıklanan rakamlarla tescillenmiş oldu. 40 Milyon barajını, 7 aylık satış döneminde aşan Galaxy S3, iPhone 5’in çıkmasıyla satışlarında herhangi bir kayıp yaşamadı.

Fakat gelen bilgilere göre iPhone 5 için durum aynı şekilde gitmiyor. Wall Street Journal’in yaptığı habere göre, Apple bazı bileşenlerindeki talebi azaltıyor. Beklenenin altında giden satışlar yüzünden, fazla bileşen tedarik etmeyecek olan Apple, özellikle iPhone 5’in ekran siparişlerinde yüzde 50 kısıntı yaptı.

Bu haberi, Japon gazete Nikkel de doğruluyor. Yani Apple’ın başta iPhone 5 olmak üzere, tedariklerinde azalmaya gittiği belirtiliyor.

Apple belki yeni nesil iPhone’da başka ekran kullanacak, bu yüzden tedariklerinde bir azaltmaya gitmiş olabilir. Ama Apple’ın iPhone 5 satışlarının iyi gitmeme ihtimali de var. Çünkü geçtiğimiz günlerde yapılan anketlerde, gençlerin iPhone tercih etmediği yönünde görüşler ortaya çıkmıştı.

iOS’un uzun zamandır ciddi değişikliklerle gelmemesi, tek düze arayüz, artık belki de gelişen Android ekosistemine karşı tercih edilmemeye başladı.

Kaynak: SiftDelete.Net