Apple’dan Sonra Facebook da Kendi Arama Motorunu Kuruyor

Facebook mobil uygulaması için kendi arama motorunu test etmeye başladı Facebook iOS cihazlarında kendisine özel arama motoru test ediyor. Bazı iOS kullanıcılarının görebildiği bağlantı çubuğu eklentisinde anahtar kelimelerle içerik aranabiliyor. Kullanıc...

Apple’dan Sonra Facebook da Kendi Arama Motorunu Kuruyor (10 Mayıs 2015)

Facebook mobil uygulaması için kendi arama motorunu test etmeye başladı

Facebook iOS cihazlarında kendisine özel arama motoru test ediyor. Bazı iOS kullanıcılarının görebildiği bağlantı çubuğu eklentisinde anahtar kelimelerle içerik aranabiliyor. Kullanıcıların yorum ve içerik paylaşımlarına eklemeleri için web siteleri ve makaleler bulmalarını sağlayacak arama motoru, anahtar kelimeler girildiğinde ilgili sonuçları çıkarıyor.

Al Jazeera’nin Techcrunch'ta yer alan haberden aktardığına göre, arama sonuçlarında ilgili sonuçlar belirdikten sonra kullanıcılar paylaşmak istedikleri web sitesi veya makaleyi üzerine dokunarak seçecek ve durum bilgilerine ekleyecek. Sonuçlar, en güncel ve en çok okunan veya ziyaret edilen siteye göre sıralanacak.

Facebook'un verdiği bilgiye göre, henüz ABD'de küçük bir kullanıcı kitlesi üzerinde denenen arama motoru, 1 trilyondan fazla paylaşımın indeksini içeriyor. İndeks edilen içerik sayısının giderek artmasıyla, Facebook'un mobilde Google'dan bağımsız ve kendisine ait bir arama motoru oluşturabileceği anlaşılıyor.

Facebook'un sosyal ağlardaki veri trafiğinin büyük kısmını sağlaması, mobil arama motorunda Google'a gözdağı vermesini sağlayan etkenlerden biri. Verilere göre 2014'te sosyal ağlardaki trafiğin yüzde 25'i Facebook üzerinden sağlandı. Twitter ise sadece yüzde 0.88'de kaldı.

Facebook, kısa süre önde gelen haber siteleriyle anlaşma halinde olduğunu ve mobilde haber sayfalarını doğrudan sosyal ağ üzerinden sunmayı planladığını duyurmuştu. Belli reklam gelirlerini yüzde 100 haber sitelerine aktaracak uygulama yakın zamanda hayata geçebilir.

APPLE DA KENDİ ARAMA MOTORUNU DUYURMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde Apple da Siri ve Spotlight için web indekslemesi yaptığı ‘Applebot’u resmen duyurmuştu.

Arama robotu, şimdilik web crawler olarak bilinen bir çeşit internet üzerindeki arama motorlarını birleştirerek ( Google, Bing, Yahoo gibi ) genel bir arama yapmaya yarayan birim olarak çalışıyor.

Arama robotu bir bot olarak ve bir site hedeflenerek otomatik tarama yapıp, bilgileri kendine yüklüyor. Böylece kullandığı arama motorlarındaki bütün sitelere ulaşımı sağlıyor.

Apple’ın arama robotu daha önceden de vardı ancak şirket tarafından bu konuda bir bilgilendirme yapılmamıştı. Şimdi ise Applebot adı ile ilk kez resmen tanıtılıyor.