Apple ve Google arasında cheeseburger krizi: Peynir altta mı olmalı, üstte mi olmalı?

Dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi Apple ve Google, hamburger emojisi yüzünden birbirine düştü İnternet ile birlikte hayatımıza giren, sosyal medya ve akıllı telefonlarla birlikte de kullanımı iyice yaygınlaşan ve hatta neredeyse yazının yerini a...

Apple ve Google arasında cheeseburger krizi: Peynir altta mı olmalı, üstte mi olmalı? (2 Kasım 2017)

Dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi Apple ve Google, hamburger emojisi yüzünden birbirine düştü

İnternet ile birlikte hayatımıza giren, sosyal medya ve akıllı telefonlarla birlikte de kullanımı iyice yaygınlaşan ve hatta neredeyse yazının yerini alan, o anki ruh halimizi yansıtan “neyse halin görünsün emojin” duygu imgeleri teknoloji firmaları arasındaki rekabet konularından biri haline geldi.

Teknoloji devi Google, son Android Oreo güncellemesinde ilginç bir hataya imza attı.

Google kullanıma sunduğu hamburger emoji'sinde peyniri köftenin altına konumlandırdı.

Google'ın bu hatası dikkatli kullanıcıların gözünden kaçmadı. Teknoloji blogger'ı Thomas Baekdal, Twitter hesabından yayınladığı paylaşımında Apple'ın ve Google'ın hamburger emoji'lerini aynı karede birleştirerek Google'a eleştiride bulundu.

Söz konusu paylaşım kısa sürede sosyal medyada geniş yankı buldu. Google'ın bu konuda titiz davranmamasını eleştiren Baekdal'a sosyal medyadan da destek geldi.

Emoji sorununu çözmek için Google’da diğer tüm işler iptal edildi!

Google’ın cheeseburger emojisi hakkında sosyal medyada ortaya çıkan bu ilginç tartışma, viral olarak yayılırken, şirketin üst yönetiminde de tüm işlerin iptal edilmesine neden oldu.

Ardından tartışmaya internet devi Google'ın CEO’su Sundar Pichai de dahil oldu ve şirkette tüm yöneticilerin şu anda işlerini iptal ederek bu emoji sorununu çözmek için acil durum ilan ettiğini açıklayarak viralin daha da büyümesine katkıda bulundu.

Tartışmaya burger uzmanları da dahil oldu. Shake Shack'ın Mutfak Rehberi Mark Rosati, yaptığı açıklamada, Apple'a hak verirken, 'Biz mutfağımızda hazırladığımız burgerlerde her zaman peyniri köftenin üzerine koyarak servis ederiz.' dedi.

Tartışmaya Burger King ve Wendy's de dahil olurken, Burger King Apple'a hak verdi.

Baekdal, bir emoji üzerinden iki teknoloji devinin ürün geliştirirken gösterdiği özeni bu kare ile özetledi. Apple'ın Steve Jobs geleneğinden kalan hassasiyeti ürün çiziminden telefon tasarlamaya her alanda kendini gösterirken Google'ın daha hızlı tüketim ürünler çıkarması Silikon Vadisi'nde eleştiriler alıyor. Nitekim Apple'ın hamburgerinde peynirin canlılığı marulun tazeliği kendini gösterirken, Google'ın hamburgeri daha özensiz kalıyor.

Editörün Notu: Ne denir, Allah başka dert vermesin! 🙂