Dijital reklamcılıkta son eğilimler

Yaratıcı endüstri profesyonelleri Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Küresel Konferansı kapsamında bir araya gelerek sektörün karşı karşıya olduğu değişimleri ve dijital eğilimleri tartıştı. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’a göre, c...

Dijital reklamcılıkta son eğilimler (4 Kasım 2017)

Yaratıcı endüstri profesyonelleri Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Küresel Konferansı kapsamında bir araya gelerek sektörün karşı karşıya olduğu değişimleri ve dijital eğilimleri tartıştı.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’a göre, cep telefonları daha uzun süre hayatımızın bir parçası olacak:

“Her daim aletlerin geleceğini takip ediyoruz. Nereye doğru evrilebilirler diye bakıyor, onları daha iyi hale getirmek için değişiklikler yapıyoruz. Cep telefonlarının ortadan kalkacağını sanmıyorum. Ve boyutlarının da yerinde olduğunu düşünüyorum. Bir saat ekranıyla her şeyi yapamazsınız, çok küçük. Birçok şeyi daha kolay halledebilirsiniz. Ama cep telefonu paradigmasının daha çok uzun süre hayatımızda kalacağını düşünüyorum.”

2000 yılında 12 saniye olan ortalama dikkat süresi, 2017’de 8 saniyeye düştü. Japon balığının ortalama dikkat süresi 9 saniye. Yani her geçen gün aynı ekrana daha kısa süre bakıyoruz.


 

Google yaratıcı ekibinden Marco Cremona buna cevap olarak sektörün nasıl evrildiğine dikkat çekiyor:

“İnsanların en az yüzde 90’ı aynı anda birkaç ekran birden kullanıyor. Yani birçok ekranla aynı anda çalışabilirler. Bu başka bir yaratıcı fırsat. Yani cep telefonlarına odaklanmalı ama diğer ekranları da dikkate almalıyız.”

Hangi ekranda olursa olsun, araya reklam girmesinden hoşlanmıyoruz, reklamcılar da bunun farkında. Cremona, “Reklamları engelleyen uygulamaların yaygınlaşması, insanların reklamlardan bıktığının bir göstergesi. Öte yandan, insanlara canlarını sıkan şeyler yerine eğlenecekleri şeyler vermek de önemli, çünkü bu ters etki yapabilir.” diyor.

Kim bilir, belki de yakında reklamlar tamamen hayatımızdan çıkar?

Euronews