Apple, Google’a Karşı Yahoo İle Flört Etmeye Başladı

Apple, Google’a bağımlılığını azaltmak üzere Yahoo ile mantık evliliği yapabilir. Yahoo ve Apple samimiyetlerini arttırmaya hazırlanıyor. Konuya yakın kaynaklar, iki şirketin iPhone ve iPad cihazlarında Yahoo hizmetlerinin nasıl daha öne çıkan bir rol oynayabileceği üzerine g...

Apple, Google’a Karşı Yahoo İle Flört Etmeye Başladı (15 Nisan 2013)

Apple, Google’a bağımlılığını azaltmak üzere Yahoo ile mantık evliliği yapabilir. Yahoo ve Apple samimiyetlerini arttırmaya hazırlanıyor. Konuya yakın kaynaklar, iki şirketin iPhone ve iPad cihazlarında Yahoo hizmetlerinin nasıl daha öne çıkan bir rol oynayabileceği üzerine görüşmeye başladıklarını belirtti.

Yahoo Finans ve Yahoo hava durumu uygulamaları şu an iPhone’larda önceden yüklenmiş olarak geliyor. Diğer yandan Yahoo’dan sağlanan spor istatistikleri gibi bazı veriler, Apple’ın sesle kumanda edilen “asistan”ı Siri’nin daha etkin şekilde kullanılabilmesini sağlıyor.

Kaynaklar ise şirketlerin, Apple cihazlarında yüklü Yahoo Haberler ve diğer internet özelliklerinden ya da Siri ortaklığının daha kapsamlı hale getirilmesiyle Yahoo’dan daha fazla içerik sağlanmasına yönelik planlar üzerine çalıştıklarını belirtti.

Kaynaklar hemen bir anlaşmaya varılmasının beklenmediğini ifade ederken Yahoo ve Apple konu hakkında yorumda bulunmaktan kaçındı.

Yahoo kendi içinde, Apple’ın Google’a olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olmak üzere daha kapsamlı internet arama sonuçları sağlayabileceği yollar üzerine düşünüyor. Ancak Yahoo’nun arama hizmetinin daha etkin şekilde çalışmasını sağlayan Microsoft ortaklığı ve Apple’ın iPhone’larda varsayılan olarak Google’ın arama hizmetini kullanma anlaşmasıyla, bu zorlu bir iş gibi görünüyor.

İki şirketin bağları Apple’ın geçen yıl Siri’yi güncellemek üzere Yahoo’dan daha fazla veri almaya başlamasıyla güçlenmişti. Siri, kullanıcılar telefona konuştuklarında direkt olarak bilgi vererek Google ve geleneksel arama motorlarını alt ediyor.

Bu yeni başlayan görüşmeler, CEO Marissa Mayer’ın Yahoo’nun mobil cihazlardaki varlığını arttırma girişimini yansıtıyor. Analistlerin bu yıl 200 milyondan fazla iPhone ve iPad satacağını tahmin ettiği Apple ile sağlanacak daha güçlü bir ortaklık, Yahoo’nun bazı sitelerinde karşı karşıya kaldığı Web trafiği düşüşlerini tersine çevirebilir ve şirketin önemli bir mobil yazılım üreticisine dönüşmesini sağlayabilir.

Diğer taraftan Apple, Google’ın mobil hizmetlerine olan bağımlılığını azaltmak üzere ortaklık kurabileceği şirketler arıyor. Uzun zamandan bu yana rakibi Google’dan kopmak isteyen şirket, geçen yıl haritalar ve video uygulamalarında şirketle olan ortaklığını sona erdirdi. Konuya yakın kaynaklar, şirketin uzun zamandır arama konusunda da Google ile ilişkisini sonlandırmak istediğini ve son zamanlarda arama konusunda uzmanlığı olan şirketlerle görüşme halinde olduğunu belirtti.

Ancak kaynaklar, Apple yöneticilerinin şirketin arama sonuçlarının kalitesinden ödün vermek istemediğini ve Google’ın halen en iyi arama hizmetini sağladığı görüşünde olduklarını belirtti.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Yahoo hizmet kalitesini arttırmak için çalışıyor ancak buna rağmen, Microsoft ile 2009 yılında imzalanan 10 yıllık arama ortaklığı sorun yaratabilir. Yahoo arama sayfası görünümünü kontrol ederken, arama sonuçlarını Microsoft’un Bing isimli motoru sağlıyor.

Google, Amazon.com ve Facebook, Apple ile birçok cephede rekabet ederken, donanım ya da işletim sistemi üretmeyen, bunun yanında mobil uygulama dükkanı da olmayan Yahoo ile Apple’ın yolları bu yönde kesişmiyor. İki şirket bu nedenle mantık evliliği yapmayı düşünüyor.

Techno Logic