‘App’ı Kullanırken ‘Hapı Yutmayın’!

Uygulama dünyası, akıllı cep telefonlarının olmazsa olmazı. Ama tüm bilgilerimizi sığdırdığımız bu cihazlar, yanımızdan hiç ayırmasak da hem bilgilerimizi hem de kredi kartımızı boşaltabilir  İnternete bağlanan ve bilgisayarlar gibi yüklü bir işletim sistemi üzerinde ç...

‘App’ı Kullanırken ‘Hapı Yutmayın’! (5 Mayıs 2013)

Uygulama dünyası, akıllı cep telefonlarının olmazsa olmazı. Ama tüm bilgilerimizi sığdırdığımız bu cihazlar, yanımızdan hiç ayırmasak da hem bilgilerimizi hem de kredi kartımızı boşaltabilir

 İnternete bağlanan ve bilgisayarlar gibi yüklü bir işletim sistemi üzerinde çalışan akıllı telefonlar “aklı”nı aslında mobil uygulamalara borçlu. Bu uygulamalarla telefonlar, televizyonundan hava durumuna, haberlere, anlık ücretsiz mesajlaşmalardan sosyal ağlara ve oyunlara kadar yüzlerce özelliği bizlere sunabiliyor.

 İnterneti de artık cebinize koyduysanız, şimdi elinizdeki telefonu nasıl daha akıllı kullanabileceğinize sıra geldi. Bunun için tek başvuru noktanız kullandığınız telefonun işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olmalı (iPhone için App Store, Android için Google Play, Blackberry için App World ve Windows için Windows Phone). Bu kaynakların dışından yüklenecek olan uygulamalar, cihazınızı virüs ve diğer tehditlere açık hale getirecektir.

 Puanı dikkate alın!

Hatta mağazalara bile bu tarz riskleri içeren bazı uygulamaların girebildiği düşünüldüğünde, indirdiğiniz uygulamanın önce kullanıcı yorumlarını okumak, verilen puanı dikkate almak sürprizlerle karşılaşmamak açısından önemli.

HT Teknoloji / Necdet Çalışkan