Anonymous – IŞİD Dijital Savaşında Sürpriz Gelişme

Hacker grubu Anonymous, Paris saldırılarının ardından grubun adıyla yayınlanan ve IŞİD'e karşı siber savaş açıldığı mesajını içeren videoyu kendilerinin hazırlamadığını açıkladı. Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, Paris saldırılar...

Anonymous – IŞİD Dijital Savaşında Sürpriz Gelişme (18 Kasım 2015)

Hacker grubu Anonymous, Paris saldırılarının ardından grubun adıyla yayınlanan ve IŞİD'e karşı siber savaş açıldığı mesajını içeren videoyu kendilerinin hazırlamadığını açıkladı.

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, Paris saldırılarının ardından terör örgütü IŞİD’e savaş ilan ettiğini duyurmuştu.

YouTube kanalına yüklenen videoda, ‘Bizden korkun, çünkü sizi ele geçireceğiz’ ifadesini kullanan yüzü maskeli biri mesajına şöyle devam ediyordu: ‘Anonymous üyeleri, sizi yakalamak için harekete geçiyor. Hepinizi bulacağımızı ve kaçmanıza izin vermeyeceğimizi bilmelisiniz. Bugüne kadar size karşı yapılmış en büyük operasyonu başlatacağız. Çok büyük siber saldırılara başlıyoruz. Size karşı açıkça savaş ilan ediyoruz. Hazırlanın.’

Anonymous adına faaliyet gösteren internet korsanları, ayrıca Irak Şam İslam Devleti örgütünün (IŞİD) propagandasını yaptığını öne sürdükleri bazı Twitter hesaplarının listesini de yayınlamış ve IŞİD’le bağlantılı 2 binden fazla kullanıcının Twitter hesaplarını da ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Anonymous: O video bizim değil

'İnsanlığı birleştiriyoruz, bizi bekleyin' mesajıyla açılan ve teröristlerin belirlendikleri anda 'avlanacağı' gibi ifadelere yer verilen videonun orijinal olup olmadığını Fransız La Tribune gazetesi tarafından da sorgulanmıştı.

Nitekim Anonymous'un Fransa faaliyetlerinden sorumlu bir sözcü de Sputnik'e yaptığı açıklamada, “(La Tribune) videonun orijinal olup olmadığını sorgulamakta haklıydı” dedi.