Alibaba yemek işine de girdi

Alibaba, Çinli online yemek siparişi sitesi Ele.me'ye 1.25 milyar dolarlık yatırım yaptı Çin merkezli dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba, çok konuşulacak bir yatırıma imza attı. Alibaba, Çin’in en büyük online yem...

Alibaba yemek işine de girdi (26 Aralık 2015)

Alibaba, Çinli online yemek siparişi sitesi Ele.me'ye 1.25 milyar dolarlık yatırım yaptı

Çin merkezli dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba, çok konuşulacak bir yatırıma imza attı. Alibaba, Çin’in en büyük online yemek sitelerinden Ele.me’ye ortak oldu.

Alibaba’nın 1.25 milyar dolarlık yatırım yaptığı açıklandı. Alibaba, Ele.me’nin yüzde 27.7 hissesine sahip olarak şirketteki en büyük yatırımcı haline geldi. Ele.me’nin mevcut yatırımcıları arasında Sequoia Capital ve Tencent Holding gibi önemli yatırımcılar da yer alıyor.

Alibaba daha önce de Suning adlı bir elektronik perakende zincirin ve Didi Chuxing‘e yatımlar yapmıştı.

Yemek işinin dayanılmaz cazibesi

İnternetten yemek siparişi girişimleri bilindiği üzere özellikle Avrupa pazarında dikkat çekici şekilde büyüyor. Yemeksepeti’nin Delivery Hero tarafından satın alınması da bunun son büyük halkası olmuştu. Alibaba’nın diğer pazarlarda bu kategoriye yatırım yapıp yapmayacağını zaman gösterecek ama Avrupa pazarında Rocket Internet her köşeyi kapatmak için hız kesmeden çalışıyor.

Öğretmenlikten milyarderliğe

Eski bir İngilizce öğretmeni olan Jack Ma tarafından kurulan e-ticaret sitesi Alibaba, 19 Eylül 2014′te New York Borsası’nda (NYSE) yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirmişti. Forbes’e göre 21.4 milyar dolar serveti bulunan Ma, Çin’in en zengin 2. kişisi konumunda.

Alibaba son olarak, her yıl 11 Kasım'da kutlanan 'Bekârlar Günü'nün ilk 90 dakikasında 5 milyar dolarlık satış yaparak yeni bir rekora daha imza atmıştı.