Alibaba küresel krize karşın 112 milyar dolar işlem hacmine ulaştı

Çin merkezli dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba, Çin’deki ekonomik yavaşlamaya karşın 2015’in ikinci çeyreğinde gelirlerini yüzde 32 artırmayı başardı Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba 2015 ikinci çeyreği i&...

Alibaba küresel krize karşın 112 milyar dolar işlem hacmine ulaştı (27 Ekim 2015)

Çin merkezli dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba, Çin’deki ekonomik yavaşlamaya karşın 2015’in ikinci çeyreğinde gelirlerini yüzde 32 artırmayı başardı

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba 2015 ikinci çeyreği için açıkladığı finansal raporuyla analistlerin beklentilerinden daha yüksek bir performansa ulaştı. Çeyreksel olarak özellikle mobilde de büyüyen şirket gelirlerini arttırmayı sürdürdü.

Alibaba‘nın 2015 ikinci çeyreğinde ki geliri 22,2 milyar yuan (yaklaşık 3,5 milyar dolar) oldu. Geçen yılın aynı çeyreğine göre gelirinde yüzde 32‘lik bir artış olan şirket için analistler bu çeyrekte 21,3 milyar yuan gelir elde edeceğini tahmin etmişti. Geçtiğimiz çeyrekte son üç yılın en yavaş çeyreksel gelir büyümesini yaşayan şirket 3,26 milyar dolar çeyreksel gelir elde etmişti.

Alibaba üzerinden yapılan işlemlerin toplam hacmi (GMV) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 büyüyerek 112 milyar dolara ulaşmış. Şirketin mobil geliri ise 1,66 milyar dolar olmuş. Mobil üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin toplam hacmi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 artmış. Alibaba’nın finansal takvimine göre 30 Eylül itibariyle ikinci çeyrek dönemi kapanmış oluyor.

Çin ekonomisindeki yavaşlamaya karşın Alibaba büyümeye devam ediyor

Dünyanın en büyük ekonomisi haline gelen ve küresel ekonominin motoru olarak tanımlanan Çin’de bu yıl yaşanan durgunluk ve büyüme hızının düşmesi Alibaba’yı etkilemedi. Bu olgu, ekonomistler tarafından oldukça ilginç bulunuyor.

Geçen yıl Eylül ayında New York borsasında e-Bay, Amazon gibi e-ticaret devleri ve Facebook’u da geride bırakan rekor bir değerle halka arz edilen Asya’nın en büyük internet alışveriş portalı Alibaba hız kesmeden büyümeye devam ediyor. İkinci çeyrekte 4.6 milyar dolar yatırım yaptı. Aynı zamanda da Çin'in YouTube olarak bilinen Youku Tudou’u (YOKU.N) satın almak için de 3.5 milyar dolar teklifte bulundu. Ülkedeki online video kullanıcılarının yüksek kalitede hizmet almaları için yeni yaırımlar yapacağını açıkladı.

Alibaba Ne İş Yapıyor?

Jack Ma kimdir?

Çinli Öğretmenin 168 Milyar Dolarlık e-Ticaret Başarısının İlginç Öyküsünü  Buradan Okuyabilirsiniz.