Alâeddin Asna Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türkiye'de Halkla İlişkiler sektörünün duayeni olan ve sektörün gelişmesinin önünü açan Prof. Dr. Alâeddin Asna son yolculuğuna uğurlandı. Asna'nın cenazesi Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınan cenaze namazı sonras...

Alâeddin Asna Son Yolculuğuna Uğurlandı (7 Ağustos 2015)

Türkiye'de Halkla İlişkiler sektörünün duayeni olan ve sektörün gelişmesinin önünü açan Prof. Dr. Alâeddin Asna son yolculuğuna uğurlandı.

Asna'nın cenazesi Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasında da öncülük eden ve binlerce iletişimci yetiştiren Prof. Asna'nın cenazesine reklam, halkla ilişkiler, basın, iş, eğitim, medya, sanat dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Prof. Dr. Alâeddin Asna Kimdir?

Prof. Asna, iş yaşamına TRT’de radyoculuk, Yeni İstanbul ve Vatan’da gazetecilikle başladı. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı. 1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve ilk başkanı oldu. 1968 yılından başlayarak; Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Gazetecilik – Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi. 1999’da Profesör oldu. 1993 yılından itibaren ders verdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, bir dönem dekanlık görevini üstlendi. Birçok mesleki derneğin üyesi olan Alâeddin Asna'nın halkla ilişkiler ile gazetecilik konularında onlarca kitabı bulunuyor.

DHA