Akıllı dijital cihazlar belleği köreltiyor

Dijital amnezi yaygınlaşıyor Cep telefonu ve bilgisayar gibi çağımızın vazgeçilmez cihazları her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bir o kadar da belleğimizi köreltiyor. ‘Elektronik cihazlarınızda bulabileceğinizden emin olduğunuz önemli bilgileri u...

Akıllı dijital cihazlar belleği köreltiyor (9 Ekim 2015)

Dijital amnezi yaygınlaşıyor

Cep telefonu ve bilgisayar gibi çağımızın vazgeçilmez cihazları her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bir o kadar da belleğimizi köreltiyor.

‘Elektronik cihazlarınızda bulabileceğinizden emin olduğunuz önemli bilgileri unutmak’ olarak tanımlanan dijital amnezi yaygınlaşıyor.

Geçtiğimiz yaz, 16 ülkede yapılan ve 6 bin kişinin katıldığı bir araştırmaya göre cep telefonu kullananların neredeyse yarısı 15 yaşında kullandıkları ev telefonunun numarasını hatırlamıyor. Yüzde 49’u eşlerinin, yüzde 71’i ise çocuklarının telefon numarasını bilmiyor. Araştırmaya katılanların üçte biri, bir soru sorulduğunda hafızalarını yoklamaktansa cevabı internette aradıklarını söylüyor. 16-34 yaş arası cep telefonu sahipleri ezbere bilinmesi gereken tüm önemli bilgilerin elektronik cihazlarında kayırlı olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar ezber yeteneğimizi kullanmak yerine dijital cihazlara bağımlı olmanın kalıcı hafızaya zarar verdiğine dikkat çekiyor.

euronews