Teknolojinin Hayatımızdan Çıkardığı Ürünler

KAMİL ERYAZAR Dönüp de maziye bir bakıver, neler neler bıraktık… Son yıllarda hızla gelişen internet ve dijital teknoloji bir zamanlar vazgeçilmezimiz olan ürünleri hayatımızdan çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor. Nasıl dijital teknoloji...

Teknolojinin Hayatımızdan Çıkardığı Ürünler (24 Mart 2015)

KAMİL ERYAZAR

Dönüp de maziye bir bakıver, neler neler bıraktık…

Son yıllarda hızla gelişen internet ve dijital teknoloji bir zamanlar vazgeçilmezimiz olan ürünleri hayatımızdan çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor.

Nasıl dijital teknoloji filmli fotoğraf makineleri ve kameraları, e-posta faks makinesini hayatımızdan çıkardıysa, cep telefonları da sabit telefonları, online müzik yayınları ise CD’leri ve CD çalarları, USB bellekler de hem CD hem de DVD’leri ve okuyucularını hayatımızdan çıkarıyor.

İnternet, müzik endüstrisini bitirdi

Son yıllarda akıllı cep telefonları, hızlı ve kaliteli kablosuz ağ kullanımlarının yaygınlaşması ile birlikte Pandora, Spotify, iTunes gibi online radyo ve müzik servislerinin popülaritesi arttı. Özellikle genç kuşak müzik dinlemek için bu uygulamaları tercih ediyor. 50 yaş üzeri kişilerin ise bu yeni servisleri henüz benimseyemedikleri görülüyor.

Online müzik servisi gelirleri CD satışlarını geride bıraktı

Longplay ve 45’lik plaklardan kasetlere, kasetlerden CD’lere dönüşen müzik endüstrisindeki çoğaltma-üretim süreci de ömrünü tamamlamak üzere.

ABD’de geçen yıl ilk kez online müzik yayın hizmetleri, CD satışlarından daha fazla gelir sağladı. 1990'ların başından itibaren müzik endüstrisi için en önemli bir gelir kaynağı olan CD, son iki yılda online dijital müzik servisi sağlayan sunucular tarafından tahtından indirildi. 2014 yılında ise online müzik yayın hizmetlerinden elde edilen gelir zirveye ulaştı.

Amerika Kayıt Endüstrisi Derneği verilerine göre, 7 milyar dolarlık toplam müzik endüstrisi gelirinin 1,87 milyarlık bölümü Spotify, Pandora ya da iTunes Radio gibi online dijital yayınlardan geliyor. Üç yıl içinde bu müzik yayını sunucularının aboneleri de 3 kat arttı. Geçen yıl CD satışlarından elde edilen gelir sadece 1,86 milyar dolarda kaldı.

Aşağıdaki grafik, ABD’de kayıtlı müzik endüstrisi piyasasının 21. yüzyılın başından beri nasıl değiştiğini ve gelirin neredeyse üçte ikisinin dijital kaynaklardan elde edildiğini gösteriyor.

Sabit ev telefonları tarih mi olacak?

Son yıllarda akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması, servis sağlayıcı GSM operatörlerinin rekabet nedeniyle sundukları cazip abonelik kampanyaları ve hızlı-kaliteli kablosuz ağ hizmetleri ile birlikte sabit hatlı telefonların kullanımları büyük ölçüde azaldı.

Gelişmelere bakıldığında önümüzdeki yıllarda sabit hatlı telefonlar tümüyle yok olmasa bile kullanımlarının çok azalacağı öngörülebilir.

Aşağıdaki grafik, ABD’de sabit hatlı telefonların kullanımının giderek azaldığını göstermektedir.