Ağustos 2017 itibarıyla sosyal ağ sitelerinin dünya genelindeki son durumları ve aktif kullanıcı sayıları

KAMİL ERYAZAR Dört bir yanımızı saran sosyal ağlar artık neredeyse günlük yaşamımızın odağı haline geldiler. Genel kullanımlı en popülerinden, ‘meraklısına’ hitap eden tematik ağlara kadar tümünün dünya genelindeki en son durumlar...

Ağustos 2017 itibarıyla sosyal ağ sitelerinin dünya genelindeki son durumları ve aktif kullanıcı sayıları (19 Eylül 2017)

KAMİL ERYAZAR

Dört bir yanımızı saran sosyal ağlar artık neredeyse günlük yaşamımızın odağı haline geldiler. Genel kullanımlı en popülerinden, ‘meraklısına’ hitap eden tematik ağlara kadar tümünün dünya genelindeki en son durumlarını ve aktif kullanıcı sayılarını yayınlıyoruz.

Kimine göre kişisel teşhir vitrini, kimine göre dedikodu kazanı, eğlence aracı, haber ve bilgi kaynağı, yalnızlık tapınağı, ağlama duvarı, EGO yıkama – yağlama ve bakım servisi, her gün ‘bir arkadaşa bakıp çıkacağım’ niyetiyle girilen ama çıkılamayan dipsiz bir kuyu, zaman katili, kitaplık düşmanı, kimine göre mutluluk, kimisine göre ise mutsuzluk kaynağı… Kim ne derse ya da her ne ise; insanların günlük yaşamında çılgın bir bağımlılığa dönüşmüş olan dünyanın en büyük kitle iletişim sistemi.

Artık sosyal ağlarla örülü bir dünyada yaşıyoruz… 2 milyar kullanıcı sınırını geçen Facebook ve 1 milyar sınırını geçen WhatsApp gibi ağlar ülke nüfuslarını da geride bırakıyor. Bunlara Türk kullanıcıların da ciddi oranda katkısı bulunuyor!

Aşağıdaki grafikte yer alan istatistiki veriler, Ağustos 2017 itibariyle etkin hesap sayılarına göre sıralanmış dünya genelinde en popüler ağlar hakkındaki bilgileri içeriyor. Pazar lideri Facebook, 1 milyar kayıtlı hesabı aşan ilk sosyal ağ oldu ve şu anda 2.05 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Yedinci sırada yer alan fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ise aylık 700 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Bu arada, eski popülerliği kalmasa da blog sitesi Tumblr da, 357 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Aktif kullanıcı

Sosyal medya kullanım rakamları hem dünya hem de ülkemiz için gerçekten de şaşırtıcı. Ancak burada göz ardı edilmemesi gereken bir konu daha var. O da ‘sahte hesaplar’. Özellikle ‘bot’lar son dönemlerin tartışma konusu. Bazı araştırmalar, Facebook, Twitter ve Instagram’da bazı hesapların sahte ve spam profiller olduğunu da ortaya koyuyor. Bazılarımız da hesaplarını açıp aktif olarak kullanmıyor.

Bu ağlar için aktif kullanıcı sayısı da önemli. Ama her haliyle bu rakamlar dünyadaki değişimin boyutunu gözler önüne seriyor. Geçen yıl, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2030 yılı hedefini 5 milyar Facebook kullanıcısı olarak açıklamıştı. Bu da sosyal medyanın dübyada varacağı boyutu gösteriyor.

Dünyada bu popüler ağlar haricinde kendi sosyal dünyasını kuran ülkeler de var. Dünyanın en kalabalık ülkeleri Çinliler ve Ruslar bunlar arasında. Çin’de Tencent’in sosyal ağları Qzone, Weibo, Wechat nüfusun büyüklüğünün de getirdiği ivmeyle dünyada en çok kullanılan servisler. Hepsinin toplam kullanıcı sayısı 1 milyarı çoktan geçmiş durumda. Bu ülkede diğer sosyal ağların kullanımının yasak olduğunu da belirtelim. Rusya’da VKontakte ve Odnoklassniki ağları öne çıkıyor. İran’da sosyal medya ise Cloob üzerinde dönüyor. Facebook, Twitter gibi global sosyal devler, bu ülkelerde henüz çok etkin değiller.

Sosyal medya adeta biz Türkler için icat edilmiş gibi… Pek çok mecranın kullanımında en önlerdeyiz. Facebook da bir dönem ilk üçteydik. Şu anda aşağı sıralara düştük ama halen ilk ondaki yerimizi bırakmıyoruz. Ancak bu dünyada sadece içerik tüketen kullanıcı konumumuz değişmiyor.

Yaşamımızın bir parçası haline gelen sosyal ağlar, sadece bireysel iletişimin değil artık markalar için de pazarlamanın en işlevsel aracı olarak ilk sırada yer alıyor.