Ağaç Katliamı Bitmiyor: Yırca’dan Sonra Urla

İzmir’in Urla ilçesi Ovacık köyü sınırındaki ormanlık alana yapılacak Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) için bin 300’e yakın ağacın kesilecek olması ve yine Yırca’daki gibi Danıştay kararı beklenmeden kesime başlanılması köylüle...

Ağaç Katliamı Bitmiyor: Yırca’dan Sonra Urla (7 Aralık 2014)

İzmir’in Urla ilçesi Ovacık köyü sınırındaki ormanlık alana yapılacak Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) için bin 300’e yakın ağacın kesilecek olması ve yine Yırca’daki gibi Danıştay kararı beklenmeden kesime başlanılması köylüleri ayaklandırdı. 

Firmanın görevlileri, RES türbinlerinin gövde ve kanatlarının TIR'larla taşınabilmesi için orman yolu üzerindeki ağaçları motorlu testerelerle kesip, parçalamaya başladı.

İşin en trajik yanı da, çevreci bir enerji üretim sistemi olan ‘rüzgar enerjisi santarli’ yapımı için ağaç kesiliyor olmasıydı.

SOMA-YIRCALI İLHAM VERDİ

Ağaçların kesilmesine karşı çıkan Ovacık köyü sakinleri, RES inşaatının durdurulması için Danıştay’a yaptıkları başvurunun sonucunu beklerken, kesilecek olan ağaçların işaretlenmesiyle şoke oldu. 

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Yırcalı köylülerinin, termik santral kurulacak olan arazilerindeki 6 bin zeytin ağacının iş makineleriyle sökülmesine rağmen verdikleri mücadele, doğalarını korumak isteyen başka köylüler için de örnek oldu.

HUKUK MÜCADELESİ

Ovacık Köyü sakinleri de, köy sınırındaki ormanlık alana yapılacak olan RES için, hukuk mücadelesi başlattı.

Köylüler, RES inşaatının durdurulması için, Danıştay'a yürütmenin durdurulması amacıyla başvurdu. Köylüler, bu başvurularının sonucunu beklerken, ortaya çıkan gelişme kendilerini şoke etti.

TÜRBİNLER İÇİN AĞAÇLAR KESİMİ

RES yapacak firma, bölgedeki çalışmalarını hızlandırdı. Firma, köylülerin Mersin Boğazı olarak adlandırdıkları bölgedeki türbinleri kurmak için bölgeye ekiplerini gönderdi.

RES türbinlerinin gövde ve kanatlarının TIR'larla taşınabilmesi için ilk olarak orman yolu üzerindeki 300'den fazla çam ağacının kesilmesine karar verildi.

Ardından, bununla da yetinilmeyip, türbin kurulacak alana kadar ormanın ortasından en az 6 metre genişliğinde, yeni bir yol açılması için de yine çalışma başlatıldı, kesilecek ağaçlar işaretlendi.

Yüz yaşına yaklaşmış olan bine yakın çam ağacının kesimine de önümüzdeki günlerde başlanacağı öne sürüldü.

'ORMANLARIMIZI BİZE BIRAKSINLAR'

Köylüler adına mücadeleyi sürdüren Ovacık Muhtarı Veysel Erköse (yukarıda), yeni Yırcalar yaşanmaması için çabaladıklarını söyledi. Mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini vurgulayan Erköse şöyle konuştu:

"Bizim burasının doğal güzellikte ormanları var. Bir çam ağacı hemen yetişmez. Yüz yıllık ağaçlar var. Biz köylüler, ağaçlar zarar görmesin diye çok çaba gösterdik. Ama şimdi birileri geldi ve o güzelim ağaçları para için kesip atacaklar. Buradaki ağaçlar kesilecek, ormanın ortasından yeni yol açılacak. Bu vicdana sığar mı? Burası turizm alanı, öyle kalsın. Sadece yürüyüş sporlarının yapıldığı alan olsun. Ama bu ağaçlar kurban gitmesin. RES'ler için başka boş alanlar mı yok? Gidip oralara, insanları rahatsız etmeyen yerlere yapsınlar. Biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Ormanlarımızı bize bıraksınlar."

 

Bu arada RES'i inşa edecek firma, RES parçalarını yol kenarındaki dev TIR'ların üzerinde bekletiyor. 

DHA – CİHAN