AFİŞE ÇIKMAK (1963-1980: Sol’un Görsel Serüveni)

İletişim Yayınları kuruluşunun 30. yılını özel bir kitap ve sergiyle kutluyor. Yılmaz Aysan’ın Afişe Çıkmak (1963-1980: Solun Görsel Serüveni) adlı kitabı, aynı adlı sergisi ile birlikte 30. yılın anısı olarak okur ve izleyicilerle buluşuyor. İletişim Yayınları, Tan...

AFİŞE ÇIKMAK (1963-1980: Sol’un Görsel Serüveni) (24 Ocak 2013)

İletişim Yayınları kuruluşunun 30. yılını özel bir kitap ve sergiyle kutluyor.

Yılmaz Aysan’ın Afişe Çıkmak (1963-1980: Solun Görsel Serüveni) adlı kitabı, aynı adlı sergisi ile birlikte 30. yılın anısı olarak okur ve izleyicilerle buluşuyor.

İletişim Yayınları, Tanıtım Bülteni’nde şu satırlara yer vermiş:

“12 Eylül 1980 askerî darbesinden üç sene sonra kurulduk. Kuruluş hikâyemizi anlatırken hep 12 Eylül’le başlıyoruz lafa. Çünkü biz, askerî diktanın kâbusundan kurtulmaya, topluma giydirilen deli gömleğini yırtmaya çalıştık. Demokrasiye, özgür iradeye, insan onuruna, vatandaşlık ve insanlık fikrine alan açılmasına katkımız olsun istedik. Elimizden geldiğince yayın yoluyla yapmaya giriştik bunu.

12 Eylül öncesi, bizim için bir nostalji konusu değil, gölgesi bugünlere kadar düşen özel bir zamandır. Bizim o zamanlara bir borcumuz var. Bu nedenle, 30. yılımızı kutlamak için, elinizdeki kitaptan iyisi bulunamazdı.

Yılmaz Aysan’ın aşkla yürüttüğü bir belgeleme çalışmasına dayanan Afişe Çıkmak, ’60’ların, ’70’lerin ‘aura’sını gözümüzün önüne getiriyor. O dönemin genç insanlarının anlatma, müdahale etme, ses çıkarma, bir şeyler yapma, kısacası dünyaya katılma iştahını gösteriyor bize. Televizyonun siyah beyaz tek kanal, bilgisayar teknolojisinin laboratuvar aşamasında, sosyal medyanın olsa olsa hayal hanesinde olduğu bir zamanda, mütevazı iletişim yollarını kullanmaktaki yaratıcılığı hatırlatıyor.”

Aysan’ın tarihin koridorlarında adım adım ilerlediği Afişe Çıkmak, hem solun 1963-1980 arasındaki tarihinin hem de dünden bugüne kalanların görsel hikâyesi niteliğinde. “Afişe Çıkmak” sergisi ise 8 Şubat 2013’te Tütün Deposu’nda açılacak ve 23 Mart’a kadar gezilebilecek.