Abdi İpekçi’yi Anıyoruz

Maçka’da evinin bulunduğu sokakta, 34 yıl önce hain bir saldırı sonucu öldürülen Milliyet Gazetesi Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi’yi saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz. Arşivimize bakınca ilginç bir şeyle karşılaştık ve yüreğimiz iki kez burkuldu.  Geçe...

Abdi İpekçi’yi Anıyoruz (1 Şubat 2013)

Maçka’da evinin bulunduğu sokakta, 34 yıl önce hain bir saldırı sonucu öldürülen Milliyet Gazetesi Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi’yi saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Arşivimize bakınca ilginç bir şeyle karşılaştık ve yüreğimiz iki kez burkuldu.  Geçen ay kaybettiğimiz Mehmet Ali Birand, geçen yıl bugün CNN Türk’te yayınlanan Medya Mahallesi programına Abdi İpekçi’nin mezarının başından canlı olarak bağlanıp yayın yapmıştı.

İşte o görüntüler:

Abdi İpekçi kimdir?

1929 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini bitirdi. Bir süre Hukuk Fakültesine devam etti. Kırmızı-Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayınlandı. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Bir müddet sonra da genel yayın müdürü oldu. 1961 senesinden 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekilliği ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulundu. “Afrika, İhtilalin içyüzü, Liderler Diyor ki, Dünyanın Dört Bucağından” isimli kitapları var. 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul’daki evinin yakınlarında kimliği meçhul kişi ya da kişiler tarafından öldürüldü. Abdi İpekçi o günlerde Milliyet Gazetesindeki Genel Yayın Müdürlüğünün yanı sıra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda Başkan Vekili olarak görev yapmaktaydı.