ABD’de Siber Saldırı Alarmı: Borsa Durdu, Uçuşlar Yapılamadı, WSJ Çöktü

New York Menkul Kıymetler Borsası, nedeni bilinmeyen teknik arıza yüzünden işlemlerine ara verdi. United Airlines havayollarının da teknik sorun yaşaması, WSJ'ın da sitesinin çökmesi siber saldırı endişesine neden oldu. ABD piyasaları, Nasdaq borsasının Ağus...

ABD’de Siber Saldırı Alarmı: Borsa Durdu, Uçuşlar Yapılamadı, WSJ Çöktü (9 Temmuz 2015)

New York Menkul Kıymetler Borsası, nedeni bilinmeyen teknik arıza yüzünden işlemlerine ara verdi. United Airlines havayollarının da teknik sorun yaşaması, WSJ'ın da sitesinin çökmesi siber saldırı endişesine neden oldu.

ABD piyasaları, Nasdaq borsasının Ağustos 2013'te yaşadığı teknik sorunun ardından bir ikincisiyle karşı karşıya. New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) bugün TSİ 16.32'de yaşanan teknik arıza nedeniyle işlemlere ara verildi.

NYSE'den yapılan açıklamada, 'bir teknik sorun nedeniyle işlemlerin durduğu ve piyasaların tekrar açılması için ellerinden geleni yaptıklarını' belirtti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, sorun hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı. Bakanlık tarafından verilen bilgide, henüz koordineli bir siber saldırıya işaret eden bir ipucu bulunmadığı ifade edildi.

NYSE'nin yanı sıra, United Airlines uçuşlarının da teknik bir sorundan dolayı saatlerce ertelenmesi ABD kamuoyunda siber saldırı endişesi doğurdu.

Wall Street Journal'ın web sitesi de NYSE işlemlerinin durmasının ardından geçici olarak çöktü.

(Ajanslar)