ABD’de ‘Büyük Buhran’la Benzerlik Gösteren Ekonomik Veriler Korkutuyor!

“Kıyamet için henüz erken, ama hesap gününden kaçış yok” Amerika merkezli finansal haber portalı ‘MarketWatch’un ünlü yazarı Mark Hulbert web sitesinde yayınlanan bir yazısında Amerika Birleşik Devletleri’nde 20’lerin sonunda yaşanan “Büyük Buhran” dönemi ile gün...

ABD’de ‘Büyük Buhran’la Benzerlik Gösteren Ekonomik Veriler Korkutuyor! (5 Mart 2014)

“Kıyamet için henüz erken, ama hesap gününden kaçış yok”

Amerika merkezli finansal haber portalı ‘MarketWatch’un ünlü yazarı Mark Hulbert web sitesinde yayınlanan bir yazısında Amerika Birleşik Devletleri’nde 20’lerin sonunda yaşanan “Büyük Buhran” dönemi ile günümüz Amerika’sı arasında şaşırtıcı benzerlikler buldu.

Hulbert yayınladığı grafik ile Dow Jones Endeksi’nin 1928-29 dönemi ile 2012’den günümüze kadar olan dönemindeki seyrinin benzerliğini gözler önüne serdi. Ve şu uyarıyı yaptı: “Kıyamet için henüz erken, ama hesap gününden kaçış yok”.

Hulbert, bu savını bu iki dönemi karşılaştıran akademik çalışmalara ve analizlere dayandırıyor. Ayrıca, her iki döneme ait Dow Jones Endeksi hareketlerini de dâhil ettiğinde çıkan manzara karşısında Amerikalıları uyarmadan edemiyor.

Borsadaki örüntüleri fark edip, analiz edebilecek bir çeşit yazılımdan da bahseden ekonomi yazarı, Büyük Burhan’ın yaşandığı 1928-29’yıllarından sonraki yetmiş yıl boyunca biriken piyasa verilerini tarandığını ve bu zor yıllar ile günümüz arasında ne yazık ki göz ardı edilemeyecek benzerlikler bulunduğunu söylüyor.

Ancak, hemen ardından da ekliyor: “Bu tabii ki borsaların bir anda çökeceği anlamına gelmiyor, böyle bir şey olacak demek çok gereksiz. Ama öte yandan da aklınızın bir köşesinde böyle bir ihtimalî tutmakta da yarar var.”

ABD’de 1928’de başlayan ve 10 yıla yakın süren ‘Büyük Ekonomik Buhran’da yüzlerce insan New York’taki Wall Street Borsa’sına akın etti. Krizde birçok Amerikalı bir kaç gün içinde milyonlarca dolar kaybetti.