Çin’deki düşüş dünyayı salladı, teknoloji milyarderleri bir haftada 182 milyar dolar kaybetti

New York Borsası dibe vurdu, dünyanın en zengin milyarderleri bir haftada 182 milyar dolar kaybetti Dow Jones ve Nasdaq endeskleri son yılların en kötü performansını gösterirken, S&P 500 Endeksi 2015'teki tüm kazançlarını sildi. Aralarında Facebook&rs...

Çin’deki düşüş dünyayı salladı, teknoloji milyarderleri bir haftada 182 milyar dolar kaybetti (24 Ağustos 2015)

New York Borsası dibe vurdu, dünyanın en zengin milyarderleri bir haftada 182 milyar dolar kaybetti

Dow Jones ve Nasdaq endeskleri son yılların en kötü performansını gösterirken, S&P 500 Endeksi 2015'teki tüm kazançlarını sildi. Aralarında Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in de bulunduğu dünyanın en zengin milyarderleri sadece bir haftada 182 milyar dolar kaybettiler.

New York Borsası’nda endeksler, ABD Merkez Bankası'nın (FED) Temmuz toplantısına ilişkin tutanakların ardından sert düşüşe geçti. 

New York Borsası, son dönemde büyük kayıp yaşayan Çin hisselerinin Perşembe günü de yüzde 3,4 gerilemesinin ardından Cuma akşamı sert düşüşle kapandı.

Dow Jones ve Nasdaq endeskleri son yılların en kötü performansını gösterirken, Standard & Poor's 500 Endeksi 2015'teki tüm kazançlarını sildi.

Dow Jones Endeksi 355,57 puan (yüzde 2,05) azalışla 16.993,16 puana inerek, Kasım 2011'den bu yana en yüksek günlük kaybını kaydetti. Benzer şekilde, Nasdaq Teknoloji Endeksi 141,56 puan (yüzde 2,82) gerileyerek, 5.059,35 puanla Nisan 2014'ten bu yana en kötü gününü yaşadı. Standard & Poor's (S&P) 500 Endeksi de 43,66 puan (yüzde 2,10) kayıpla 2.035,95 puandan kapandı. S&P 500 Endeksi, böylece 2015'in başından bu yana aldığı tüm puanları kaybederek, eksiye düşmüş oldu.

Endekslerin yönü üzerinde son dönemde ciddi gerileme gösteren Şanghay bileşik endeksinin Cuma günü enerji hisselerindeki kayıpla yüzde 3,4 düşmesi etkili oldu.

Zenginlerin bir haftalık kaybı 182 milyar dolar

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg 37,8 milyar dolar olarak bildirilen servetinin bir haftada 1,9 milyar dolarını kaybetti. Haftanın en büyük zararını ise 3,6 milyar dolar ile dünyanın en zengin üçüncü kişisi olan Warren Buffett yaşadı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde yer alan diğer kaybedenler arasında, Amazon'un güç durumdaki CEO'su Jeff Bezos, Google’un kurucuları Larry Page ve Sergey Brin,  Meksikalı iletişim kralı Carlos Slim ve Microsoft kurucusu Bill Gates de var. Eylül 2014’ten bu yana en büyük zararı yaşadıkları bildiriliyor.

Çin’deki olumsuz gelişmeler dünyayı da sarsmaya başladı

Çin ekonomisindeki daralma ve borsadaki önlenemez düşüş dünya ekonomisini de doğrudan etkiliyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin alarm veriyor. Çin'de büyüme yavaşlıyor, fabrikalar işçi çıkarıyor. Çin'in peşinden birçok ülkeyi sürüklemesinden endişe ediliyor. Küresel ekonomide "Çin yavaşlarsa biz nasıl büyürüz" korkusu var.

Öte yandan, ABD'de yine Cuma günü açıklanan verilere göre, ise işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta 277 binle beklentinin üstünde gerçekleşti. Temmuz ayına ilişkin 2. el konut satışları ise yüzde 2 artarak, son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.