ABD ve İngiltere Ortak Siber Savaş Tatbikatı Düzenleyecek

ABD’ne resmi ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı Cameron, ABD Başkanı Obama ile siber güvenlik konularını görüşüyor DIŞ HABERLER SERVİSİ – Beyaz Saray yetkilileri Obama ve Cameron’ın terör ve Ebola hastalığıyla mücadele, Ukrayna’...

ABD ve İngiltere Ortak Siber Savaş Tatbikatı Düzenleyecek (16 Ocak 2015)

ABD’ne resmi ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı Cameron, ABD Başkanı Obama ile siber güvenlik konularını görüşüyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Beyaz Saray yetkilileri Obama ve Cameron’ın terör ve Ebola hastalığıyla mücadele, Ukrayna’daki faaliyetlerinden dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve siber güvenlik konularını ele alacağını bildirdi. 

İki lider ayrıca bu yılın sonunda ortak “siber savaş tatbikatı” yapacaklarını açıklayacak. Tatbikatta bankaları hedef alan bir siber saldırı senaryosu uygulamaya konulacak.

İngiltere Başbakanı ayrıca, Google ve Facebook gibi Amerikan teknoloji şirketlerinin şifreli iletişimlerini devletlerin izlemesine açması yönünde Başkan Obama’dan bu şirketlere baskı yapmasını isteyeceğini söylemişti.

Cameron’a göre Amerikan sosyal medya devleri terör faaliyetlerine karşı yeterli önlem almıyor. Ayrıca Cameron internet şirketlerinin teröristlerin şifreli haberleşme yürütmesinin önüne geçmek istiyor. Geçen yıl bir İngiliz askerin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak, zanlılardan birinin cinayet planlarını Facebook’ta beş ay önceden açıklamış olması ve Facebook’un bu cinayetle ilgili ihbarda bulunmadan hesabı silmesi, İngiliz yetkilileri en çok öfkelendiren konulardan biri oldu.

Cameron ayrıca bir İngiliz şirketinin siber saldırı sonucu 800 milyon sterlin zarara uğradığını bildiriyor.

İngiltere başbakanı, sosyal medya şirketlerinin terörle mücadelede de “sosyal sorumluluk” üstlendiğini savunuyor.

Ancak internet iletişimlerinin devletlerce izlemeye alınması Amerika’da oldukça hassas bir konu. Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin, milyonlarca Amerikalı’nın telefon konuşmalarının verilerini topladığının ortaya çıkması, büyük tartışmalara yol açmıştı. Ayrıca NSA’in eski çalışanı Edward Snowden, bazı Amerikan internet şirketlerinin müşteri verilerini Daire’nin erişimine açtığını da açıklamıştı.

‘WHATSAPP YASAKLANMALI’

İngiltere Başbakanı David Cameron önceki gün de yaptığı bir konuşmada WhatsApp, iMessage gibi servislerin yasaklanması gerektiğini açıklamıştı.

Cameron’a göre, iki kişinin arasında geçen ve gerektiğinde istihbarat yetkililerinin göremediği mesajlar ulusal tehdit unsurları arasında… Cameron, Mayıs ayında İngiltere’de düzenlenecek olan genel seçimlerde yeniden seçilirse, aralarında WhatsApp, iMessage ve Snapchat’in olduğu mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istediğini söyledi.

Cameron’a göre, söz konusu mesajlaşma uygulamalarının mesaj içeriklerini kriptolu bir biçimde tutması ve gerektiğinde istihbarat yetkilileriyle paylaşmamaları terörist gruplar için hayli ilgi çekici olabilir. Cameron hükümeti, diğer taraftan telekom operatörlerinin ve ISS’lerin kullanıcıların online aktiviteleri ve mesajlarıyla ilgili daha fazla kayıt tutmasını zorunlu hale getirecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Cameron’ın yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp ya da Snapchat’i nasıl engelleyebileceği ise merak konusu. Cameron hükümeti yasak için 2016’da eyleme geçmeyi planlıyor.