ABD Merkez Bankası FED’in Başkanlığına İlk Kez Bir Kadın Getirildi

ABD Senatosu, ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlığı için Başkan Barack Obama tarafından aday gösterilen Janet Yellen’in adaylığını onayladı. Senato’da yapılan oylamaya kötü hava koşullarından dolayı bazı senatörler katılamazken Yellen’in adaylığı 26’ya karşı 56 oyla...

ABD Merkez Bankası FED’in Başkanlığına İlk Kez Bir Kadın Getirildi (7 Ocak 2014)

ABD Senatosu, ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlığı için Başkan Barack Obama tarafından aday gösterilen Janet Yellen’in adaylığını onayladı.

Senato’da yapılan oylamaya kötü hava koşullarından dolayı bazı senatörler katılamazken Yellen’in adaylığı 26’ya karşı 56 oyla onaylandı. Oylamada Cumhuriyetçi 11 senatör Yellen’in lehine oy kullandı.

Ben Bernanke’nin ay sonunda görevini tamamlamasından sonra Fed’in başına geçecek olan Yellen, Fed’in 100 yıllık tarihinin ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyor.

Başkan Obama, Yellen’in adaylığının onaylanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Yellen’in ABD ekonomisini resesyondan kurtarma ve istikrarlı büyüme konularındaki yardımlarından övgüyle bahsetti. Obama, “Janet’in Amerikalı işçilerin tarafında olacağına, tüketicileri koruyacağına, mali sistemin istikrarını geliştireceğine, gelecek yıllarda ekonomimizin büyümesine yardımcı olacağına eminim” ifadesini kullandı.

Yellen, sekiz yıldır Fed başkanlığını sürdüren Ben Bernanke’nin görev süresinin bitimi olan 31 Ocak 2014’de Fed’in başına geçecek.

POLİTİK TUTUM
Yellen, FED Başkanı Ben Bernanke’nin güvenilir bir destekçisi. Genellikle büyümeyi destekleyen ve yüksek işsizliği düşürmeyi amaçlayan politikalara destek verdiği bilinen Yellen, ekonomistler tarafından genişleme yanlısı politikaları en fazla savunan Fed üyelerinden biri olarak tanımlanıyor.

TECRÜBE
Yellen, Haziran 2004’ten 2010’a kadar San Francisco Fed Başkanlığı yaptı. Ağustos 1994-Şubat 1997 tarihleri arasında ise Fed yöneticiliği yaptı. Daha sonra Fed’den ayrılan Yellen, Bill Clinton döneminde Ağustos 1999’a kadar Ekonomi Danışmanları Konseyi başkanlığı yaptı. 1977 ve 1978 yıllarında ise Fed’in Uluslararası Finans Bölümü’nde ekonomist olarak görev yapmıştı.

ÖZGEÇMİŞ
1967 yılında Brown Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olan Janet Yellen, dört yıl sonra da Yale Üniversitesi’nden doktora diplomasını aldı.
1971-1976 – Harvard Üniversitesi ekonomi bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı
1977-1978 – Yönetim Federal Rezerv Kurulu, uluslararası finans bölümü için ekonomist olarak görev yaptı.

1978-1980 yılları arasında ise London School of Economics’de görev yaptı.

1980 – UC Berkeley’de öğretim katılım
1980’den bu yana University of California at Berkeley kadrosunda yer alan San Francisco Fed Başkanı, işletme ve ekonomi bölümlerinde profesör ünvanına sahip.
1994-1997 – FED guvernörü olarak görev yaptı

1997-1999 – Ekonomik Danışmanlar Beyaz Saray Konseyi başkanı olarak görev yaptı

1997-1999 – Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Ekonomik Politika Komitesi başkanı olarak görev yaptı

2004-10 – San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı olarak görev yaptı

4 Ekim 2010 -günümüz – FED Yardımcısı Başkanı

‘HELİKOPTER BEN’İN EMEKLİLİK GÜNLERİ

Bu ay sonunda görevi Janet Yellen’e devredecek olan Ben Bernanke 8 yıldır bu görevi sürdürüyordu. Görev süresi 2009’da dolmasına karşın, ABD Başkanı Barack Obama tarafından görev süresi uzatılmıştı. Time dergisi tarafından ‘Yılın Adamı’ seçilmişti. Ne zaman kiraz çıksa adeta havadan dağıtırcasına piyasaya para sürmesi nedeniyle ‘Helikopter Ben’ lakabıyla anılmaktaydı.

FED’in kuruluşundan 2008 başına kadar bastığı toplam para 800 milyar dolardı. Bernanke, sonrasında bunun üç katından fazlası piyasaya sürerek ekonomi tarihine geçti ve “Helikopter Ben” lakabının hakkını verdi.

Bernanke, Büyük Bunalım’dan bu yana yaşanan en büyük ekonomik krize karşı atılan adımları yönetti. Bunlar arasında faiz oranlarını sıfıra yakın seviyelere düşürmek ve ekonomi ile istihdamı artırmak amacıyla devasa boyutlarda tahvil alım programı yürütmek de yer alıyor.

31 Ocak’ta FED başkanlığından ayrılacak olan eski Princeton Üniversitesi profesörlerinden Ben Bernanke, sonraki planları arasında ekonomi konuları hakkında yazı yazmak ve konuşmalar yapmak olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Odası’nda yaptığı bir konuşmanın ardından soru cevap bölümünde Fed’den ayrılmasının ardından yapmayı planladıkları hakkında, “Politika yapıcı olmadan önce elbette ki bir akademisyendim ve finans piyasaları, ekonomide istikrar, finansal istikrar ile para politikaları arasındaki bağlantı ve ekonomik büyüme gibi son 11 yıldır üstünde çalıştığım konular hakkında çok çalışma yaptım,” diye konuştu.

Bernanke sözlerine, “Üzerindeki çalışacak çok sayıda ilginç konu var. Bu konular hakkında yazı yazmak ve konuşma yapmak için sabırsızlanıyorum. Ayrıca bazı ilginç konular üzerinde düşünüp taşınmak için biraz daha fazla zaman ayıracağım,” diye devam etti.

AA – WSJ – The Lira