750 Metrede ‘Görevimiz Tehlike’!

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin sembolü Corcovado Dağı üzerinde bulunan “Kurtarıcı İsa” heykeline düşen yıldırımın ardından onarım çalışmalarına başlandı. 20’yi aşkın işçi, ziyaret saatlerinin bitiminin ardından çalışma yapıyor. İşçiler, 710 metre y...

750 Metrede ‘Görevimiz Tehlike’! (23 Ocak 2014)

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin sembolü Corcovado Dağı üzerinde bulunan “Kurtarıcı İsa” heykeline düşen yıldırımın ardından onarım çalışmalarına başlandı.

20’yi aşkın işçi, ziyaret saatlerinin bitiminin ardından çalışma yapıyor.

İşçiler, 710 metre yüksekliğindeki tepede yer alan ve kendi yüksekliği de 40 metre olan heykelde nefes kesen bir çalışma gerçekleştiriyorlar.

Yetkililer, ilk tespitlere göre, heykelin tamirinin yaklaşık 4 ay süreceğini belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde heykele düşen yıldırım hasar meydana getirmişti. 635 ton ağırlığındaki heykelin başparmağının bir kısmı kopmuştu.

Brezilya’daki “Kurtarıcı İsa Heykeli”, 2007 yılında yapılan oylamada dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilmişti.

Yapıldığı günden bu yana beşinci kez yıldırım düşen, Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan devasa ‘Kurtarıcı İsa’ heykeli, dağın aşağı kısmındaki Tijuca Milli Parkı’nda yer alıyor. Rio de Janerio’nun her yerinden görülebiliyor ve kenti kutsadığına inanılıyor.

Yapımı beş yıl süren 40 metre yüksekliğindeki heykel, Paul Landowski, Heitor da Silva Costa adındaki sanatçılar ve Paul Landowski, Heitor da Silva Costa adındaki mimarların ortak çalışmaları ile oluşturulmuş ve 1931 yılında açılmıştır.