69 yaşındaki ABD Başkan Adayı Hillary Clinton’un hayatındaki tüm zorluklara karşı mücadeleci yaşam öyküsü

69 yaşındaki ABD’nin ilk Kadın Başkan Adayı Hillary Clinton’un hayatındaki tüm zorluklara karşı mücadeleci yaşam öyküsü ABD'de başkanlık yarışında Demokrat Parti'nin aday adaylarından Hillary Clinton adaylığı garantiledi. ABD'nin ilk...

69 yaşındaki ABD Başkan Adayı Hillary Clinton’un hayatındaki tüm zorluklara karşı mücadeleci yaşam öyküsü (6 Mart 2016)

69 yaşındaki ABD’nin ilk Kadın Başkan Adayı Hillary Clinton’un hayatındaki tüm zorluklara karşı mücadeleci yaşam öyküsü

ABD'de başkanlık yarışında Demokrat Parti'nin aday adaylarından Hillary Clinton adaylığı garantiledi. ABD'nin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçen Clinton, 6 eyalette yapılan ön seçimlerde üstünlük elde etti.

Clinton, ABD'nin 240 yıllık siyasi tarihinde bir partinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti.

Clinton, ABD tarihinde, Beyaz Saray yarışında bir partinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçtiğini belirterek 6 eyalette yapılan önseçimlerin sonuçlarını beklemeden taraftarlarının karşısına çıktı.

Brooklyn'da coşkulu kalabalığa hitap eden Clinton, dakikalarca alkışlandı.

Hillary Clinton, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizlere çok teşekkür ediyorum, sayenizde bir dönüm noktasına ulaştık. Ulusumuzun tarihinde ilk defa olmak üzere bir kadın olarak ABD başkanlığı için yarışacağım. Bir yanlış anlaşılma olmasın, Sayın Senatör Sanders ve ekibi ile gelirlerin arttırılması, eşitsizliğin azaltılması, sosyoekonomik durumun yükseltilmesi gibi konulardaki münazaralarımız, Demokrat Parti ve Amerika için çok iyi olmuştur”

Eski First Lady’nin başkan adaylığını ilan ettiği gün, kızı ve ve eşi de Clinton’ı yalnız bırakmadı.

OBAMA’DAN DA TAM DESTEK GELDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için Demokrat Parti'den aday olan Hillary Clinton'ı desteklediğini açıkladı.

Obama bir video kaydı vasıtasıyla yaptığı açıklamada "Clinton ile seçim kampanyası yapmak için sabırsızlanıyorum. Bu makama gelmek için ondan daha vasıflı bir kimse olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Destek açıklamasının yayınlanmasından önce Obama gün içerisinde Demokrat Parti'den aday olan diğer isim Bernie Sanders ile görüşmüştü. Sanders görüşme sonrası yaptığı açıklamada Clinton'a desteğini açıklamamış, Washington D.C.'deki ön seçime de katılacağını belirtmiş ancak Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın başkan olmaması için elinden gelen her şeyi yapacağını ve Clinton ile birlikte çalışacağını ifade etmişti.

 

 

SİYASET, PSİKOLOJİ, HUKUK

 Hayatı boyunca pek çok iniş-çıkış yaşamasına karşın hiç pes etmedi

Yıl 1965. Hillary Rodham üniversitede önce siyaset bilimleri ve psikoloji okudu. Daha sonra Yale Law School'a geçti. Burada da yüksek eğitimine hukukla devam etti. O dönemde Hillary'nin bir hocasına, "mantıken muhafazakâr kalırken, kalben sol liberal olmak mümkün mü?" diye sorduğu rivayet edilir. Biyografisini yazan Carl Bernstein, bu sözün hâlâ Hillary'e uyduğunu söylüyor.

BİZ BİR AİLEYİZ

27 Şubat 1980. Fotoğrafta pek belli olmasa da, Hillary Rodham Clinton için hayatının en güzel günlerinden biri. Kızı Chelsea dünyaya geliyor. Belki bir gün siyasi kariyer yapma sırası ona gelecek. Kennedy'lerden bu yana ABD siyaseti hanedanlara alıştı. Jeb Bush gibi istisnalar da kaideyi bozmuyor.

GENÇ BAŞKANIN FIRST LADY'Sİ

William Jefferson "Bill" Clinton, 20 Ocak 1993 tarihinde yemin ederek ABD başkanı oldu. 46 yaşındaki Clinton, ABD'nin en genç üçüncü başkanıydı. First Lady Hillary daha o dönemden itibaren siyasi rakiplerinin gözüne batıyordu. Washington kulislerinde, "Hillary yalnızca temsili görevler ve Beyaz Saray'ın bahçesiyle ilgilenmekle kalmaz" söylentisi dolaşıyordu.

STAJYER

Bir de bu genç kadından uzak dursaydı! Ama ne derler; iktidar seksidir. Sonunda Monica Lewinsky olayı patlak verdi. Siyasi olmaktan uzaktı ama yine de Beyaz Saray'ı salladı. Hillary, kocası hakkında daha sonra vereceği bir demeçte, "Bana olan sevgisinden asla kuşku duymadım" diyecekti.

KOCASININ YANINDA

Bu fotoğraf Hillary Rodham Clinton'ın hayatındaki belki de en acı anlardan birini gösteriyor. 26 Ocak 1998. ABD Başkanı Clinton, stajyer Monica Lewinsky ile ilişkisi hakkında bir basın toplantısı düzenliyor. Toplantıda, "Bu kadınla, yani Bayan Lewinsky ile cinsel ilişkim olmadı" ifadesini kullanıyor. Hillary Clinton kocası Bill'e o gün ve izleyen günlerde destek vermeye devam ediyor.

'EN KÖTÜSÜNÜ ATLATTIK'

Clinton ailesi 18 Ağustos 1998 tarihinde Beyaz Saray'dan ayrılırken böyle poz veriyordu. Martha's Vineyard'da tatile giden Clintonlar, kamuoyuna, "Bakın hâlâ birarada ve ayaktayız. Birlikte atlattık" mesajını veriyordu. İlerleyen günler Clintonları haklı çıkaracaktı.

İLK DENEME

Takvim yaprakları 2007 yılının ocak ayını gösteriyor. New York senatörü Hillary Clinton ve Illinois senatörü Barack Obama ağır ağır başkan adaylığı kampanyasına ısınıyor. Daha popüler olan Clinton, favori olarak görülüyor. Ancak Obama'nın "Change" (Değişim) başlığıyla yürüttüğü kampanya dengeleri değiştiriyor.

DÜELLO

Hillary Clinton ve Barack Obama, 2007 yılının haziran ayında çekilen bu fotoğrafta seçim kampanyası yürütüyor. Obama genç, siyahi ve akıllı. Clinton, rakibinin önde gittiğini görünce ona destek verip havlu atmayı tercih ediyor. Obama da daha sonra onu dışişleri bakanlığına getirerek ödüllendiriyor.

DURUM ODASI'NDA: SORUMLULUĞUN YÜKÜ

Beyaz Saray'ın resmi fotoğrafçısı olan Pete Souza bu tarihi fotoğrafı 1 Mayıs 2011'de, ünlü "Durum Odası"nda çekti. Başkan Obama ve önde gelen kurmayları, terör örgütü lideri Usame bin Ladin'e düzenlenen operasyonu takip ediyor. Fotoğraftaki iki kadından biri dışişleri bakanı Hillary Clinton. Ne düşündüğünü tahmin etmek zor değil.

DIŞİŞLERİ BAKANI BASKI ALTINDA

Hillary Clinton, ABD dışişleri bakanı olarak dünya çapında itibar kazandı. Kocası Bill'in gölgesinden çıktı. Ancak 2012 yılında Büyükelçi Christopher Stephens'in ölümüyle sonuçlanan Bingazi saldırısı sonrası olayda Clinton'ın sorumluluğu gündeme geldi. Başkan Obama Clinton'ı kriz sırasında yalnız bırakmadı.

YENİDEN DENEYECEK

Hillary Clinton'ın "Hard Choices" (Zor Tercihler) adlı kitabı 2014 yılında piyasaya çıktı. Gözlemciler kitabı dışişleri bakanlığı görevinden ayrılmasının Clinton açısından bir son olmadığı şeklinde yorumladılar. Clinton, hayatının belki de en önemli kararının arifesindeydi.

'BAŞKANLIĞA ADAYIM'

Clinton, başkanlığa yeniden aday olduğunu 12 Nisan 2015 tarihinde bir kampanya videosu ile resmen duyurdu. Obama, siyasi açıdan kavgalı ülkeyi barıştırmayı başaramadı. 67 yaşındaki Clinton, Amerikalılara umut vermek istediğini söylüyor.

TRUMP ENGELİ

Siyasi kader tekerrür eder mi? Hillary Clinton'ın planı hedefe varmadan bir kez daha başarısızlığa mı uğrayacak? Hillary Clinton ABD'nin ilk kadın başkanı olmak istiyor. Cumhuriyetçi partili aday adayı Donald Trump'ın başarısı Clinton'ın önündeki en son engel olabilir. Clinton'ın daha önceki seçim kampanyalarında Trump'tan bağış aldığı iddiaları ise unutuldu.