64 hükümet gördü, 98 yaşında gaz kapsülü ile tanıştı

Türkiye onu elinde gaz kapsülünü tutup, ‘neden’ diye sorduğu fotoğrafıyla tanıdı. Yaşı, Cumhuriyet’ten fazla. 64 hükümet gören Artvinli Hacı Ali Keklik, 98 yaşında gaz kapsülüyle tanıştı. Herkes, 98 yaşındaki Hacı Ali Kek...

64 hükümet gördü, 98 yaşında gaz kapsülü ile tanıştı (3 Mart 2016)

Türkiye onu elinde gaz kapsülünü tutup, ‘neden’ diye sorduğu fotoğrafıyla tanıdı. Yaşı, Cumhuriyet’ten fazla. 64 hükümet gören Artvinli Hacı Ali Keklik, 98 yaşında gaz kapsülüyle tanıştı.

Herkes, 98 yaşındaki Hacı Ali Keklik’i Artvin’de maden karşıtı eylemlerde polisin sert müdahalesi ile tanıdı. Evine 6 adet gaz kapsülü isabet eden Keklik, kapsülün birini eline alıp polislere ‘Neden bunu atıyorsunuz?’ diye sormuş, o anlar fotoğraf karelerine yansımıştı. 98 yaşında biber gazıyla tanışan Hacı Ali Keklik, “Vur emri verildiği için evlerimize taarruz ettiler.” dedi.

Öğle namazını kılmak için camiye yakın bir kahvede oturarak vaktin gelmesini bekleyen Ali Dede, o gün yaşadıklarını Cihan Haber Ajansı muhabirine anlattı.

‘Gözüm Gazdan Etkilendi, Kaçanlar Evime Sığındı’

Eylemler sırasında polisin sert müdahalesi ile karşı karşıya kalındığını vurgulayan Keklik, “Evlerimize taarruz ettiler. 6 tane gaz bombası attılar evime.” ifadelerini kullandı. Bombadan kaçanların evlerine sığındığını söyleyen Keklik, “Mezarlıktan gaz bombası attıklarına polis müdürü inanmadı. Müdürü götürdüm eve gösterdim. ‘Say’ dedim evin köşelerini isabet eden kapsülleri. Tam çocukların olduğu odanın kenarına bir karış kalmış, camdan içeri girecekti.” dedi.

Müdüre camların köşesine gelen izi de gösterdiğini vurgulayan Keklik, “İçeri düşseydi çocuklar telef olacaktı. Ne olacaktı o zaman?” diye sordum. Komiser, ‘ne yapalım?’ diye cevap verdi.” ifadelerini kullandı.

Sağ gözü bandajlı olan Keklik, gözünün gazdan etkilendiğini belirterek, “Doktora gittim. Doktor zedelendiğini söyledi. Müdahale etti.” diye konuştu.

 ‘Milleti Dağıtmak İçin Su Yeterdi’

Milleti dağıtmak için su sıkmanın yeterli olduğunu da söyleyen Keklik, polise bir zorlama olmadan gaz atıldığını belirtti. Keklik, evine gelenlere de göstermek için 6 adet kapsülü sakladığını anlattı.

CİHAN