“Olsun, Eğlenmiş Olduk!”

Artvin’de Turizm Haftası kapsamında binlerce kişinin katılımıyla horon rekoru kırıldı. İki caddede 1.5 kilometre boyunca dörderli sıra halinde yaklaşık 12 bin kişi el ele horon oynadı. Ancak Guinness Dünya Rekorları’na başvuru unutulunca rekor onaylanamadı. Artvin Valiliği t...

“Olsun, Eğlenmiş Olduk!” (22 Nisan 2014)

Artvin’de Turizm Haftası kapsamında binlerce kişinin katılımıyla horon rekoru kırıldı. İki caddede 1.5 kilometre boyunca dörderli sıra halinde yaklaşık 12 bin kişi el ele horon oynadı. Ancak Guinness Dünya Rekorları’na başvuru unutulunca rekor onaylanamadı.

Artvin Valiliği tarafından 1’inci Turizm Haftası Şenlikleri kapsamında rekor horon denemesi yapıldı. Gürcistan Halk Dansları topluluğunun gösterisi ile başlayan rekor horon denemesi öncesi 1,5 kilometre uzunluğundaki Cumhuriyet ve İnönü caddeleri araç trafiğine kapatıldı, caddede 4 parkurlu çizgiler çizildi. Yaklaşık 100 kişilik ekibin görev aldığı deneme nedeniyle il genelindeki tüm okul öğretmen ve öğrencileri, memurlar, polisler, siyasi parti temsilcileri ile valilik ve belediye çalışanları iki caddede toplandı. 7’şer tulum, davul, zurna ve akordeon çalan 28 kişilik ekip sahnede hazırlandı, belirli aralıklarla caddelere ses sistemi kuruldu. Halk oyunları ekipleri de caddelerde yerini aldı.

Horonun başlaması ile 7’den 70’e kadın erkek el ele verdi, iki cadde boyunca 4’erli sıralarda el ele tutuştu. Yöresel çalgılar eşliğinde horona başlayan kalabalık bir saat boyunca horon oynadı.

12 bin kişi el ele

Etkinliğin sonunda yapılan anonsla 12 bin kişinin el ele tutuşarak horon oynadığı belirlendi. Ancak rekor horon denemesi için belirli bir süre önceden Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye temsilciliğine başvuru yapılmadığı için rekor horon denemesi noter kanalıyla tespit edilemedi. Artvin Valiliği yetkilileri, horon rekorunun bu yıl deneme olduğunu, ancak gelecek yıllarda rekorlar kitabına girmek için gerekli başvuruların yapılacağını açıkladı.

Rekoru teyit edecek kimse yok

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “Sayamadım ama rekoru kırdığımızı düşünüyoruz. Gerçi rekorun kırıldığını teyit edecek insanlar burada yok ama Artvin’de gelecekte daha çok rekor kıracak” dedi. Artvin Valisi Kemal Cirit de, “Artvin’de 10 bin insan hedefi koyduk. Sayı kaç olursa olsun bu coşkuyu bütün Türkiye’ye gösterdiğimizi düşünüyoruz. Artvin kültürünü tüm dünya ve Türkiye tanısın istiyoruz” diye konuştu. DHA