5 Gündür Ağaçtan İnmeyen Protestocuyu Türk Bakan İkna Etti

Almanya’da Sudanlı bir kadın, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek için çıktığı ağacın tepesinden tüm çabalara karşın 5 gün boyunca inmedi Almanya’ya gelen sığınmacıların, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek amacıyla başkent Berlin’deki Oranienp...

5 Gündür Ağaçtan İnmeyen Protestocuyu Türk Bakan İkna Etti (14 Nisan 2014)

Almanya’da Sudanlı bir kadın, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek için çıktığı ağacın tepesinden tüm çabalara karşın 5 gün boyunca inmedi

Almanya’ya gelen sığınmacıların, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek amacıyla başkent Berlin’deki Oranienplatz Meydanı’nda bulunan parkta kurdukları çadır ve barakaların yerel yönetimin kararıyla boşaltılmasının ardından, Sudanlı Napuli Langa adlı kadın, parkta bulunan bir ağaca çıktı.

Battaniyeye sarılı olarak ağacın üzerinde gece gündüz yaşayan Langa, sığınmacılara ve mültecilere yönelik politikanın değişmesini istiyordu. Geniş güvenlik önlemi alan polis, Oranienplatz Meydanı’nın çevresini kapatarak Langa’nın yanına özel güvenlik şirketi elemanlarının dışında kimsenin yaklaşmasına izin vermedi.

Yaklaşık 3 metre yükseklikte, ağacın üzerinde yaşayan Langa’ya gıda ve ilaç malzemeleri, aşağıya sarkıttığı bir ipe bağlı torba vasıtasıyla ulaştırıldı.

Türk Bakan İkna Etti

Beş gün boyunca ağaçtan inmeyi reddeden Langa’ya Berlin Eyaleti Çalışma, Aile ve Uyum Bakanı Dilek Kolat,tarafından yazılan bir mektup verildi. Langa, kendisi ve diğer mültecilerin yaşam koşullarında iyileşme sözü verilen mektubu okuduktan sonra ağaçtan inmeye ikna oldu. Ağacın üzerinde kaldığı 5 gün boyunca güçsüz düşen Langa bir hastanede tedavi altına alındı. Başında da refakatçi olarak nişanlısı bekliyor. Eylemin can kaybı ya da ağır bir yaralanma olmadan sonuçlanması herkese rahat bir nefes aldırdı.

Parkta 18 Ay Eylem Yaptılar

Afrika ve Asya’daki çeşitli ülkelerden Almanya’ya gelen sığınmacılar, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek amacıyla Oranienplatz Meydanı’ndaki parkta kurdukları çadır ve barakalarda yaşayarak yaklaşık 18 ay eylem yapmıştı. Eylem yapanlar arasında Napuli Langa da yer alıyordu. Berlin eyalet hükümeti, sığınmacıların geçici olarak evlere yerleştirilmesi ve parkın boşaltılması kararını aldı. Bu karar üzerine parkta kurulan çadırlar ve barakalar salı günü iş makineleriyle yıkılmıştı. Eylemin son bulması için eyalet hükümeti ile sığınmacılar arasında aylardan beri görüşmeler yapılıyordu.