Hızlı ve Pratik İlkyardım İçin Motosiklet Ambulans

Özellikle trafik kazalarında ölümlerin çoğu zamanında ilkyardım yapılamadığı için gerçekleşiyor. Zamanında ilkyardım müdahalesinin yapılamayışının nedeni ise büyük kentlerdeki trafik sıkışıklığı. Bu sorunu çözmenin yolu da motosiklet ambulansların devreye sokulmas...

Hızlı ve Pratik İlkyardım İçin Motosiklet Ambulans (14 Nisan 2014)

Özellikle trafik kazalarında ölümlerin çoğu zamanında ilkyardım yapılamadığı için gerçekleşiyor. Zamanında ilkyardım müdahalesinin yapılamayışının nedeni ise büyük kentlerdeki trafik sıkışıklığı. Bu sorunu çözmenin yolu da motosiklet ambulansların devreye sokulmasından geçiyor.

Sağlık Bakanlığı birçok ilde 112 Hızır Acil kadrolarına motosikletli ambulansları da katıyor. 112 Ambulans hizmetlerine motosikletlerin de dahil edilmesinin nedeni yaşanan vakalara daha çabuk ulaşmak ve erken müdahalede bulunmak.

Ambulanslardan daha çabuk olay yerine giden motosikletli ambulans ekibi trafik sıkıntısı, araçların yol vermeme gibi engelleri yaşamıyor. Bu nedenle en az 10 dakika daha olay yerine, vakaya müdahale için erken gidiyor.

Motosiklet ambulanslar hayat kurtarıyor

Motosiklet ambulanslarda genellikle 1 doktor, 1 paramedik (acil tıp teknikeri), 1 ATT (acil tıp teknisyeni) bir de sağlık memuru görev yapıyor. Motosiklet ambulansla olay yerine en hızlı şekilde ulaşan ekibin burada yapabilecekleri müdahalede gerekli olan bazı önemli malzemeler yanlarında yer alıyor. Taşıma sıkıntısına karşın, normal ambulansta bulunan ilk müdahalede gerekli malzemelerin çoğunluğu bulunuyor.

Trafik yoğunluğu, ulaşım güçlüğü çekilen vakalara müdahalede ambulans motosiklet aracı devreye sokuluyor.