40 Bin Dolarlık Patates Salatası!

‘Açım, patates salatası yapacağım’ deyip 10 dolar toplamak için, topluluk destekli fon toplama platformu Kickstarter’da açtığı sayfada 40 bin dolardan fazla para toplayan kişi dünyanın gündemine oturdu Patates salatası yapmak istediğini belirten girişim, içine konulacak m...

40 Bin Dolarlık Patates Salatası! (9 Temmuz 2014)

‘Açım, patates salatası yapacağım’ deyip 10 dolar toplamak için, topluluk destekli fon toplama platformu Kickstarter’da açtığı sayfada 40 bin dolardan fazla para toplayan kişi dünyanın gündemine oturdu

Patates salatası yapmak istediğini belirten girişim, içine konulacak malzemelere karar veremediğini belirterek, ABD merkezli bir kâr amacı gütmeyen bağış şirketi olan Kickstarter’da 10 dolar aradığı fon kampanyasını açtı. Kampanyayı açan internet kullanıcısı üç gün içerisinde 8 bin dolardan fazla fon topladı. Fona yatırılan paranın miktarı 3 Temmuz’da başlatıldığından bu yana  tamı tamına 40 bin doları geçti.

50 Dolar Verene Kartpostal Gönderecek

Ohio’da yaşayan 31 yaşındaki Zach Brown‘ın fikrin basitliğiyle birlikte 1 dolardan 50 dolara değişen fonlama seçeneklerini eğlenceli ve yaratıcı içeriklerle harmanlamış. Zack 1 dolar ödeyenlerin isimlerini patates salatasını yaparken tek tek söyleyeceğini belirtirken, 50 dolar verenlere patates salatasıyla birlikte teşekkür ettiği bir kartpostal göndereceğini vadediyor.

Bağışlar hızlanınca, Brown da onlara ayak uydurarak komik hedefler koymaya başladı. Mesela, 100 dolara eriştikten sonra iki farklı tarif denemek, 75 dolarda pizza partisi vermek gibi. Sonra iş iyice çığırından çıktı ve 1.000 dolarda patates salatasının yapımını canlı yayınlayacağını, 3.000 dolara ulaştığında projenin destekçilerini bir yer kiralayıp partiye davet edeceğini söyledi.

Binlerce Kişi Paylaştı

Söz konusu fonu Facebook’ta 66 binden fazla kullanıcı paylaştı. Fona, 3 bin 800’e yakın kişinin de destek olduğu görüldü.

Brown, Reddit’deki Ask Me Anything yazısında şöyle diyor. “Bu kadar ileri gideceğini hiç tahmin etmezdim. 10 dolar yeterli bir hedef gibi görünüyordu. Sanırım insanlar saçma ve sıradan bir şey etrafında bir olma fikrine ilgi duyuyorlar. Patates salatası ilginç bir şey olmayabilir, ama görünüşe bakılırsa hepimizi bir araya getiriyor.”

Brown’ın Kickstarter sayfasının en altındaki küçük bir notta yazanı da söylemeden geçmeyelim. “Pek güzel olmayabilir. İlk defa patates salatası yapıyorum.”

Son zamanlarda proje kabul kurallarını gevşeten Kickstarter artık yasa dışı ve tehlikeli olmayan neredeyse her projeye onay veriyor. Önceden projelerin onaylanması şartken artık onaylanmadan da başlatılabiliyor. Yine de Kickstarter, projeleri istediği zaman kapama hakkını elinde tutuyor.