33. Ve Son Gün: Mehmet Ali Birand’ı Kaybettik

Türk basınının usta isimlerinden, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand bu akşam 71 yaşında hayatını kaybetti. Daha önce de birtakım sağlık sorunları yaşayan deneyimli gazeteci, son olarak dün safra kesesindeki stentin değişimi için gittiği Vehbi Koç Vakfı Amerikan Has...

33. Ve Son Gün: Mehmet Ali Birand’ı Kaybettik (17 Ocak 2013)

Türk basınının usta isimlerinden, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand bu akşam 71 yaşında hayatını kaybetti.

Daha önce de birtakım sağlık sorunları yaşayan deneyimli gazeteci, son olarak dün safra kesesindeki stentin değişimi için gittiği Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde ameliyata alınmış ancak ameliyat sırasında beklenmedik bir kalp komplikasyonu geçirmiş ve ameliyat tamamlandıktan sonra yoğun bakıma alınmıştı.

Sabah saatlerinde bazı haber ajansları öldüğü haberini geçmişler ancak kısa süre sonra Birand’ın Twitter’daki kendi hesabından oğlu Umur Ali Birand, babasının ölmediğini yoğun bakımda olduğunu duyurmuştu.

Usta gazeteci Birand’ın ölüm haberini de akşam saatlerinde yine Umur Birand Twitter’da “18.29 da babamı kaybettik” diye duyurdu.

VEDA

Birand son olarak, gündemin çok yoğun olduğu bir dönemde ekranlara veda etmenin çok zor olduğunu belirterek “ Ama ayrılmak zorundayım” demişti.

Birand “ Tatile falan çıkmıyorum. Bir süredir gördüğüm tedavi iyi sonuç verince yarın kendimi cerrahlara bırakıyorum. Önemli bir ameliyatım var. Kötü değil iyi bir haber veriyorum.” diye izleyicilere veda etmişti.

Sezon başında yeniden buluşmayı çok istediğini belirten Birand, izleyicilerden, seven sevmeyen herkesten dua beklediğini söylemişti.

MEHMET ALİ BİRAND KİMDİR?

9 Aralık 1941’de İstanbul Beyoğlu’nda doğan Mehmet Ali Birand gazeteci, yazar, köşe yazarı, haber sunucusu, programı yapımcısı.

Mürvet ve İzzet Birand’ın oğlu olan Birand’ın kökeni Elazığ’ın Palu ilçesine dayanmaktadır. Galatasaray Lisesi’nde okudu. Mesleğe 1964 yılında Milliyet gazetesinde başladı. Abdi İpekçi’den sonra kısa bir dönem Milliyet’in genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Sabah gazetesinde köşe yazarlığı, TRT ve Show TV’de 32. Gün programını yaptı ve Show TV’de ana haber bültenini sundu (1992-1995).

Son dönemde CNN Türk yöneticilerinden biri olmakla birlikte CNN Türk’te günlük haber programı Manşet’i ve 32. Gün’ü; Kanal D’de ise ana haber bültenini sunuyordu. Aynı zamanda Posta gazetesinde de köşe yazarlığı yapıyordu.

Evli ve Umur Ali Birand’ın babası olan Mehmet Ali Birand, Fransızca ve İngilizce bilmektedir ve aynı zamanda Belçika vatandaşıdır.