2012’nin Dünyada En Çok Kazanan Şirketleri

Dünyanın en çok kazanan şirketleri yine teknoloji markaları oldu. Teknoloji dünyasında çok büyük bir rekabetin yaşandığı bir yıl geride kaldı. Dünyanın elektronik ve internet devleri, piyasa hacminin ve teknolojik gelişmelerin büyük ilerleme gösterdiği 2012’de gelirlerini ar...

2012’nin Dünyada En Çok Kazanan Şirketleri (24 Aralık 2012)

Dünyanın en çok kazanan şirketleri yine teknoloji markaları oldu.

Teknoloji dünyasında çok büyük bir rekabetin yaşandığı bir yıl geride kaldı. Dünyanın elektronik ve internet devleri, piyasa hacminin ve teknolojik gelişmelerin büyük ilerleme gösterdiği 2012’de gelirlerini artırmak için çeşitli stratejiler denediler. Elektronik ürün üreticileri, arama motorları, online perakende şirketleri ve sosyal ağlar arasında oluşan mali rakamlar, başarının belli bir sektöre özgü olmadığını, tersine stratejinin öne çıktığını gösterdi. Küresel araştırma şirketi Statista, teknoloji devlerinin 2012’de elde ettiği net gelir, gelir artışı ve hisse performanslarını inceledi. Genel değerlendirmede birinciliğe sürpriz bir şirket otururken, birçok şirket de hayal kırıklığı yaşadı.

NET GELİR SIRALAMASI

1-Apple: Apple, her ne kadar az sayıda ürün sunsa da, kendisine bağımlı müşterileri ve uygulama zenginliğiyle 2012’nin en çok net gelir elde eden şirketi oldu. iPad ve iPhone satışları ve uygulama satışları, şirkete 28.7 milyar dolar net gelir sağladı.

2-Samsung: Beyaz eşyadan akıllı kameralara kadar ürün yelpazesi çok geniş olan Samsung, Apple’a karşı verdiği patent savaşlarına rağmen güç kaybetmedi ve en büyük rakibinin peşini bırakmadı. Güney Koreli şirket, 2012’de 14.6 milyar dolar net gelir elde etti.

3-Microsoft: Yazılım devi Microsoft, 2012’de sadece yazılım üreten bir şirket unvanını değiştirdi ve tablet piyasasına da girdi. 2012’nin en önemli ürünlerinden biri olan Windows 8 ile bilgisayar dünyasına damgasını vuran Microsoft, 9 milyar dolar net gelir elde etti.

4-Google: Arama motoru devi, bulut bilişimde sunduğu hizmetleri önemli ölçüde artırdığı 2012’de en yakın takipçisi Yahoo’ya fark attı ve 7.9 milyar dolar net gelir sağladı.

5-Yahoo: Yaz döneminde CEO değişikliğine giden Yahoo!, Microsoft ile olan işbirliğinin sarsılmaya başlaması ve Google’ın arayı açmasıyla zor günler geçirse de, sahip olduğu pazar payını fazla kaybetmedi. Şirket, 2012’de 3.7 milyar dolar net gelir elde etti.

6-eBay: Online perakende devi, en büyük rakibi Amazon gibi tablet bilgisayar piyasasına girmedi, ve bildiği yolda devam etti. Bu strateji, 2012’de 1.9 milyar dolar net gelir kazanmasını sağlasa da, gelecek ne gösterir bilinmez.

7-Groupon: Şehir Fırsatı adıyla bildiğimiz Groupon, en çok kazanan şirketlerden biri olsa da henüz önünde çok yol var gibi. Şirketin 2012 net geliri 14 milyon dolar.

8-LinkedIn: Dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı olan LinkedIn, Türkiye başta olmak üzere 2012’de üye sayısını ciddi biçimde artırdı. Türkiye’deki üye sayısı yüzde 97 artan şirket, internetteki konumunu güçlendirdi ve 10 milyon dolar net gelir elde etti.

9-Facebook: Büyük hisse sahiplerinin zengin olma hayalleriyle aşırı değerlendirdiği hisselerle halka arz edilen Facebook, Mayıs ayındaki işlemin ardından bir kabus dönemine girdi ve ABD tarihinin halka arz sonrası en hızlı hisse kaybı yaşayan şirketi oldu. Şirket yine de, mobil reklam stratejine odaklanarak toparlanmayı başardı. Çok büyük olabilecek net gelir kaybı, -11 milyon dolarda kaldı.

10-Amazon: Amazon, asıl işinden sıyrılarak hizmet alanını genişleten şirketlerden bir diğer oldu. Kindle Fire ile tablet bilgisayar piyasasında üçüncülüğe çıkan, yeni tedarik zinciri ve işletme maliyetleriyle beklendiği gibi zarar etti ve net geliri -137 milyon dolar oldu. Ancak yeni şirket yapısı gelecekte zıt bir tablo sunabilir.

GELİR ARTIŞI VE HİSSE PERFORMANSI

1-LinkedIn: Profesyonellerin sosyal ağı, 2012’de gelir artışını yüzde 89 artırarak bu alanda birinci oldu. Şirket, hisse performansın da birinciliği kimseye kaptırmadı.

2-Groupon: Groupon, net gelirini artırdığı gibi gelir artışında da yüzde 52 ile ikinci sıraya yerleşti. Ancak hisse performansında ilk 10 şirketin arasında sonuncu olmaktan kurtulamadı. Hissedarlar farklı bir e-ticaret girişimi olan şirkete güvenmeye başladıkça bu tablo değişebilir.

3-Facebook: Üye sayısı bir milyarı geçen Facebook, reklam altyapısını hiç vakit kaybetmeden mobil cihazlara uyarladı ve bu hamlesinin meyvelerini de topladı. Şirket gelirlerini yüzde 36 artırırken, hisse performansında sondan 9’uncu olmaktan kurtulamadı.

4-Google: Arama motoru devi, yüzde 35’lik gelir artışı sağlayarak bulut bilişimde verdiği geniş çaplı hizmetlerin geri dönüşünü aldı. Google, hisseleri tavan yapsa da, performansta fazla değişim göstermedi ve sondan dördüncü oldu. Şirketin hisse değeri bugün tam 715 dolar.

5-Apple: Google ile aynı gelir artışı yüzdesini yakalayan Apple, hisse performansında ise beşinci sırada yer aldı. Şirket, az ama çok modele sahip ürünler ve AppStore performansıyla dengede kalmayı başardı. Bir ara hisseleri 700 doların üzerinde olan Apple’ın bugünkü hisse değeri 519 dolar.

6-Samsung: Apple’ın yakasına yapışan Samsung, gelirlerini yüzde 32 artırarak bu sıralamada beşinci oldu. Şirket, hisse performansında ise dördüncülüğü elde etti.

7-Amazon: Amazon, gelirlerini yüzde 27 artırırken, hisse performansın da üçüncü olmayı başardı. Şirketin hisse değeri bugün 256.92 dolar.

8-eBay: Gelir artışı sadece yüzde 3 olan online perakende devi, buna rağmen hisse performansında ikinci oldu. Şirketin hisseleri en son 51.25 dolardan işlem gördü.

9-Microsoft: Yazılım devi, Ekim ayının sonunda Windows 8 ile Surface tablet bilgisayarını sundu. Surface satışları yeni modelleri bekleyen tüketicilerden çok büyük ilgi görmezken, sunulduğu ilk ay içinde 40 milyon kez indirilen Windows 8 gelir artışını sadece yüzde 1 artırabildi. Microsoft, hisse performansında ise sondan üçüncü olabildi. Microsoft hisselerinin değeri 27.45 dolar.

10-Yahoo: Yaz döneminde Google’dan Marissa Mayer’ı transfer eden Yahoo’nun üst yönetimde yaptığı değişimler ve satım alımlar, beklenen değişimi henüz göstermediği gibi, gelir artışı yüzde 1 azaldı. Şirketin hisse değeri ise değişmedi ve performans sıralamasında 10 şirket arasında beşinci olabildi. Şirketin hisse değeri neredeyse Facebook ile aynı seviyede, 20 doların altında bulunuyor.

PUAN TABLOSU

LinkedIn, 2012’de mali performansı en başarılı şirket oldu. Türkiye’de büyük bir başarı elde eden sosyal medya ağı, Haziran 2012 itibariyle küresel alandaki üye sayısını 175 milyonun üzerine çıkardı. Apple, ürün ve uygulamalardan elde ettiği gelirler ikinciliğe otururken, Samsung, Apple’ın en yakın takipçisi ve rakibi olduğunu kanıtladı. Yahoo!, Google’a karşı kan kaybetmeye devam etti ve halka arzı tam bir fiyaskoya dönüşen Facebook ile son iki sıraya yerleşti.

Kaynak: NTVMSNBC