200 Madenci Göçük Altında Kaldı

“Yerin derinliklerinden geldiler, ellerinde susmak bilmeyen bir yer altı güneşiyle, ne kadar diplere bastırılsa o kadar boğulmak bilmez yankısıyla yüreklerinin.” Kemal Özer Güney Afrika’nın Johannesburg kenti yakınındaki yasadışı altın madeninde çalışan 200’den f...

200 Madenci Göçük Altında Kaldı (17 Şubat 2014)

“Yerin derinliklerinden geldiler, ellerinde

susmak bilmeyen bir yer altı güneşiyle, ne kadar

diplere bastırılsa o kadar boğulmak bilmez yankısıyla

yüreklerinin.” Kemal Özer

Güney Afrika’nın Johannesburg kenti yakınındaki yasadışı altın madeninde çalışan 200’den fazla işçinin göçük altında kaldığı bildirildi.

Güney Afrika ’da Johannesburg ’a yakın kaçak bir altın madeninde yaşanan göçük sonrası en az 200 kişinin yeraltında mahsur kaldığı bildirildi. AFP’ye konuşan Acil yardım kuruluşu ER24 yetkilisi, madenin girişine yakın kayaların düşmesiyle sıkışan 30’a yakın işçi ile irtibata geçildiğini açıkladı. Onlardan alınan bilgiye göre 200 kadar daha madencinin göçük altında olduğu öğrenildi.

Şehrin Benoni bölgesine yakın terk edilmiş madende girişin sağında bir tünel açıldığı ve şiddetli yağmur sebebiyle göçük meydana geldiği belirtildi. Benoni bölgesinde bulunan bir kriket stadyumunun arkasında kazısına devam edilen yasadışı madende çalışanların, Cumartesi günü yer altına indiği öğrenildi.

Belediye kurtarma ekipleri iyi bir kaya parçasının düşerek madencilerin çıkış yolunu tıkadığını belirtti.

Derinde mahsur kalanların sağlık durumundan endişe ediliyor. Kurtarma ekipleri, madeni kapatan kayaları ağır makinelerle kaldırarak mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor.

ER24 yetkilisi Werner Vermaak, illegal işletilen madenin yerleşim bölgesinde olduğunu, etrafının çevrilmediğini ve tehlike saçtığını söyledi.

Bir görgü tanığı, polisin ilk müdahaleyi sabah saatlerinde madenden gelen ağlama seslerini duyması üzerine yaptığını söyledi.

Dünyanın en büyük altın üreticilerinden olan Güney Afrika’da, aynı zamanda en derin madenler yer alıyor. Bu aybaşında 3 ayrı altın madeni kazasında 9 kişi hayatını kaybetti. 2009’da Harmony Altın Madeni’nde yaşanan faciada 82 kişi can vermişti.