1. Gazdan Adam Festivali’ne 1 Milyona Yakın Rekor Katılım

Şu çılgın çapulcular çok acayipler! Gazlandıkça, sulandıkça daha da büyüyüp, çoğalıyorlar… Gezi Parkı eylemlerini görmezden gelen medyayı protesto etmek bugün Kadıköy’de ’1. Geleneksel Gazdan Adam Festivali’ düzenlendi. Altıyol’dan sahile kadar büyük bir kalabalı...

1. Gazdan Adam Festivali’ne 1 Milyona Yakın Rekor Katılım (8 Temmuz 2013)

Şu çılgın çapulcular çok acayipler! Gazlandıkça, sulandıkça daha da büyüyüp, çoğalıyorlar…

Gezi Parkı eylemlerini görmezden gelen medyayı protesto etmek bugün Kadıköy’de ’1. Geleneksel Gazdan Adam Festivali’ düzenlendi. Altıyol’dan sahile kadar büyük bir kalabalık toplandı.

Kadıköy’de düzenlenen 1. Gazdanadam Festivali’ne 1 milyona yakın kişi katılarak, tarihi bir rekora imza attılar. Rıhtım alanında yapılması planlanan Festival aşırı kalabalık nedeniyle tüm Kadıköy’e yayıldı. Sahil şeridi komple dolduğu gibi kalabalık yukarılara doğru Altıyol Boğa heykelini de aştı. Ayrıca sahil şeridindeki tüm binaların çatıları da insanlarla doldu. Kadıköy hatta İstanbul İstanbul olalı sanırız böyle bir kalabalık görmedi.

Festival alanında maket TOMA’dan su sıkılarak kâğıttan biber gazı efektleri ile canlandırmalar yapıldı. Modacı Barbaros Şansal’ın hazırladığı “Çapulcu defilesi” büyük ilgi gördü. Festivale, Cumhuriyet, Sol, Yurt, Aydınlık Gazetesi, Ulusal Kanal, Halk Tv, Cem TV, Oda TV, Cem ve Yön Radyo ile Ataol Behramoğlu, Şebnem Sönmez, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Leman Sam, Tarık Akan, Levent Üzümcü, Sevinç Erbulak, Füsun Demirel, Ayşen Guruda, Ayşe Emel Mesci, Sanatçılar Girişimi, 68’liler Birliği Vakfı, Oyuncular Sendikası, 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu gibi çok sayıda sanatçı ve kurum destek verdi. Şair Yazar Ataol Behramoğlu bir konuşma yaptı.

Uluslararası haber ajanslarından çok sayıda muhabirin takip ettiği Festivali, Türk ana akım medyası Gezi Parkı Direnişi’nin başından bu yana olduğu gibi yine görmemezlikten geldi.

Haberimizi yayına hazırladığımız sırada, Taksim Dayanışması’ndan gelen açıklamada, bugün (8 Temmuz Pazartesi) herkes saat 19.00 da yine Taksim’e çağrılıyordu.

İşte 1. Gazdanadam Festivali’nden Farklı Bir Bakış objektifine yansıyan coşkulu ve renkli görüntüler: