16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu için seçmen kontrolünüzü yapabileceğiniz pratik yöntemler

YSK referandum için seçmen listelerini yayımladı. 'Nerede oy kullanacağım' sorusunu yönelten on binlerce vatandaş, 2017 seçmen listesi sorgulama işlemi ile listede bir hata olup olmadığını kontrol etmek istiyor. YSK seçmen sorgulama işlemi, iki far...

16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu için seçmen kontrolünüzü yapabileceğiniz pratik yöntemler (22 Şubat 2017)

YSK referandum için seçmen listelerini yayımladı. 'Nerede oy kullanacağım' sorusunu yönelten on binlerce vatandaş, 2017 seçmen listesi sorgulama işlemi ile listede bir hata olup olmadığını kontrol etmek istiyor. YSK seçmen sorgulama işlemi, iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilecek. E-devlet şifresi olan vatandaşlar, bu şifre ile birlikte sonuçları kolayca öğrenebilirken, bu şifreye sahip olmayanlar ise YSK seçmen sorgulama sayfası aracılığıyla kütüğünün nerede olduğuna yanıt bulabilecek.

İşte, konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıdaki video ve infografiklerde bulabilirsiniz:

YSK seçmen sorgulama işlemi, referandum öncesi birçok vatandaş tarafından merak edildi. Seçmen listelerinin yayımlandığı sistemde, kimin nerede oy kullanabileceği öğrenilebilecek. Aynı daire ve aynı apartman içerisinde oy kullanma hakkına sahip olan vatandaşların da görüntülenebileceği 2017 YSK seçmen listesi sorgulama işlemi, e-devlet ve YSK seçmen sorgulama sayfası üzerinden kolayca ulaşılabilecek. İşte, 'Nerede oy kullanacağım' sorusunu yönelten ve düzeltme/değişiklik yapmak isteyen vatandaşlar için bazı bilgiler:

Seçmen Listesine Nereden Ulaşılacak?

Oy kullanma hakkına sahip olan vatandaşlar, e-devlet ve YSK internet sitesi üzerinden kütüğünün nereye kayıtlı olduğunu öğrenebilecek. YSK internet sitesi üzerinde kurulu olan sistemden seçmen bilgilerini öğrenmek isteyen vatandaşlar, T.C. kimlik numaraları ile bu bilgiye erişebilecek.

Aynı bilgi, e-devlet şifresi aracılığıyla, e-devlet üzerinden de öğrenilebilecek.

YSK İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN SEÇMEN KÜTÜĞÜNÜ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET ÜZERİNDEN SEÇMEN KÜTÜĞÜNÜ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Seçmen Kütüğü Düzeltmeleri 26 Şubat'a Kadar Gerçekleştirilebilecek

1. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

Yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan,

Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşların;

26 Şubat 2017 (17.00) Pazar gününe kadar; bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurmaları ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor.

Oy Kullanmak İsteyen Öğrenciler Bazı İşlemler Gerçekleştirecek

2. Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç);

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurması ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir.