Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?

twitter 140 karakter sinirlamasini kaldiriyor Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?

Bir türlü kullanıcı sayısını artıramadığından istediği büyümeyi yakalayamayan Twitter 140 karakter sınırlamasını kaldırmayı da deneyecek

Mart ayının sonunda uygulamaya açılacak yeni kullanımda, 10 bin karakter uzunluğa kadar tweet atılabilecek. Tweet'in tamamı 'daha fazlasını oku' ibaresiyle görülebilecek.

Reuters’in Teknoloji web sitesi Re/code'u kaynak göstererek verdiği habere göre, Tweet’ler yine 140 karakter olarak görünecek ama 'daha fazla' seçeneğine tıklayınca 10 bin karaktere kadar uzunluktaki tweetler okunabilecek. Yeni özelliğin '140'tan fazlası' tanımıyla sunulması planlanıyor.

Yeni tweet'ler ne kadar uzunlukta olacak:

10 bin karakter Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?

twitterin 140 karakter sinirlmasini kaldirmasi tartisiliyor Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?

Kullanıcılar karara tepki gösterdi

Twitter’ın tweet’lerdeki 140 karakter sınırını kaldırıp 10 bin karaktere çıkarma kararını büyük bir şaşkınlıkla karşılayan kullanıcılar yeni uygulamaya tepki gösterdiler. Twitter’ın böylelikle Facebook’tan bir farkı kalmayacağı yönünde çekincelerini belirten kullanıcılar, karşı görüşlerini #Twitter10k #Twitter10knothanks #Twitter10kjackreadmore #Twitter10knoway etiketleriyle paylaştılar.

twitter zarar acikladi deger kaybetti Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?

Neden böyle bir değişikliğe gidiliyor?

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan ve hisseleri 2013 yılında borsada işlem görmeye başlayan sosyal medya ağı Twitter bir türlü istediği büyümeyi yakalayamıyor. Zaman zaman satılacağı söylentileri bile yayılıyor.

Dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği sosyal haber ağı ve mikroblog sitesi Twitter, geçen yıl da istediği büyümeyi yakalayamadı ve yine yatırımcılarına finansal hayal kırıklığı yaşattı.

Bu durum başta Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey olmak üzere tüm yönetimi kaygılandırıyor. Dorsey, büyüme ve inovasyon anlamında bu sonuçların tatmin edici olmadığını ve hedefledikleri noktaya henüz ulaşamadıkları söyledi.

Yönetim ve kadro değişikliği

Twitter'ın İcra Kurulu Başkanı Dick Costolo 1 Temmuz’da görevinden ayrılmış yerine Jack Dorsey geçmişti. Ürün değişim hızının arttırılmadığı için firma yönetimini sürekli eleştiren Dick Costolo’nun istifasında, Twitter’ın kullanıcı sayısının arttırılamayışı ve hisselerindeki düşüşün önlenemeyişinin etkili olduğu söylenmişti.

Geçen yılın ikinci yarısında adı işten çıkarma haberleri ile gündeme gelen ve göreceli zor günler yaşayan Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da Google’ın eski yöneticisi olan Omid Kordestani atanmıştı.

twitter artik herkese reklam gosterecek Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?

İmajı çok sağlam ama para etmiyor!

Uzmanlara göre Twitter’ın en büyük sorunu, sahip olduğunu kullanıcı sayısı tabanı. Zira başta Facebook olmak üzere rakiplerinin hızla yükseldiği günümüzde Twitter’ın istenilen düzeyde yeni kullanıcıyı bünyesine katamaması hala tazeliğini koruyan bir sorun. Twitter’ın kullanıcı sayısı şu an Instagram’ın bile gerisinde bulunuyor.

twitter facebook a benzeyecek 300x300 Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?Değişen özellikleriyle giderek Facebook’a benzemeye başladı!

Bu durum Twitter yönetimini sürekli yeni arayışlara yöneltiyor. Daha önce direkt mesajlaşmadaki (DM) 140 karakter sınırının kaldırılması da bunlardan biriydi. O zamanlar (Haziran 2015) tweet’lerde de sınırın kaldırılacağı söylenmişti de kimse inanmamıştı şimdi gerçek oldu.

Twitter son olarak; kullanıcılar tarafından ilk açıldığı zaman, en son gönderilen mesajları zaman akışında gösterilirken, bundan sonra Facebook’un ‘news feed’ uygulamasında olduğu gibi kullanıcılara en ilgili içeriği gösterecek bir ‘filtreleme’ sistemini test etmeye başlamıştı.

Gelirlerini artırmak için bir dizi adım atan Twitter, bir başka çareyi de kullanıcıya siteye giriş yapmadan da sosyal ağın yayınladığı reklamları göstermekte buldu. Şirket böylece reklam amaçlı tweet'lerin daha fazla kitleye erişmesini sağlayarak reklamverenler için daha cazip hale getirmeyi amaçlıyor.

Çok önceleri zaman akışı sayfa tasarımlarını değiştirerek Facebook’a benzemeye başlayan Twitter bu yolda hızla ilerliyor. Twitter Messengeranlık mesajlaşma uygulamasının da yolda olduğu teknoloji kulislerinde konuşuluyor. Eğer bu değişimlerle kullanıcı profili de Facebook’a benzerse çok da iyi bir gelişme olmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Yorum Yaz