Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

ankarada katliam 2 Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı, insanlık ve demokrasi takvimine kapkara bir gün olarak geçecek

DİSK, KESK, TMMOB, TTB'nin düzenlediği, Birleşik Haziran Hareketi'nin ve siyasi partilerin de destek verdiği Ankara'daki Barış mitingi öncesinde HDP kortejinin olduğu ve yaklaşık 15 bin kişinin bulunduğu Ankara tren garı kavşağında meydana gelen iki büyük patlamada resmi açıklamaya göre 95, TTB’nin açıklamasına göre ise 105 kişi yaşamını yitirdi. 500’ün üzerinde de yaralı var.

Patlamalar, Ankara'nın göbeğinde Kızılay'a, Bakanlıklara, Emniyet Genel Müdürlüğüne, MİT'e çok uzak olmayan bir yerde meydana geldi.

Saldırı iki buçuk ay önce Suruç’ta düzenlenen 32 kişinin hayatını kaybettiği ve HDP Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıları akıllara getirdi.

1 Mayıs 1977’de de İstanbul’da Taksim Meydanı’nda 34 kişi katledilmişti.

İçişleri Bakanlığı'ndan Patlamayla İlgili Açıklama

İçişleri Bakanlığı'nın patlamayla ilgili açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: '10.10.2015 tarihinde 12:00-16:00 saatleri arasında, Ankara Tren Garından Sıhhiye meydanına kadar toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacağı bildiriminde bulunulmuştur.

KESK, DİSK, TMMOB ve Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 09:30 itibariyle Ankara Tren Garı önünde toplanmaların başladığı ve katılımın devam ettiği sırada, saat 10:04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana gelmiştir.

ankarada katliam Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

ankarada katliam 3 Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

Sağlık Bakanlığı'ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı, olay yerine şu ana kadar 56 tam donanımlı ambulansın sevk edildiğini ve 10 ambulansın olay yerinde hazır bekletildiğini açıkladı.

Kızılay Kan Merkezi koordinasyonunda tüm taleplerin karşılanmakta olduğu ve kan ihtiyacının bulunmadığı belirtilen açıklama, şöyle: "Ankara Tren Garı'nda yaşanan patlama sonrasında olay yerine şu ana kadar 56 tam donanımlı ambulans sevk edilmiş olup, 10 ambulans olay yerinde hazır bekletilmektedir. Tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak 1'i çok sedyeli olmak üzere 5 helikopter ambulansımız da hazırdır. Ankara merkezindeki bütün hastanelerde tüm branşlarda uzman doktorlarımız görevi başında olup, ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca, Kızılay Kan Merkezi koordinasyonunda tüm talepler karşılanmakta olup, kan ihtiyacı bulunmamaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmekte olup, lojistik ve insan kaynağı anlamında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır"

 

 

Siyasi Liderler Program ve Mitinglerini İptal Ettiler

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Başbakanlık’ta Güvenlik Zirvesi’ni toplantıya çağırdı. 3 günlük programının iptal ettiği öğrenilen Davutoğlu, saat 12.00’de Resmi Konut’ta Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri, MİT Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi’ni ile toplantı yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, saat 15.00'te Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek olan mitingi iptal edildi.

3 Günlük Ulusal Yas

Başbakan Davutoğlu, katliama yol açan saldırıyı 2 canlı bombanın gerçekleştirdiğini ve 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Davutoğlu CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüşecek. MHP lideri Bahçeli ise randevu talebini kabul etmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki patlama nedeniyle programlarını iptal etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'daki patlamaya ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, "Saldırı kardeşliğimizi, geleceğimizi hedef almaktadır. Göstereceğimiz dayanışma en anlamlı cevap olacaktır. Devletimiz olayı aydınlatmak için tüm gücüyle çalışmaktadır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Ankara'da patlama haberi sonrası İstanbul'daki miting ve programlarını iptal etti. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), saat 16.00'da  toplandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki patlamayla ilgili, "Çok büyük katliamla karşılaştık. Vahşice barbarca bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır ve Suruç'un tıpa tıp benzeri ve devamı. Bilanço çok ağır" dedi.

Ankara'da Emek Barış ve Demokrasi mitingi öncesi meydana gelen patlamalarla ilgili HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı’nın ulaştığı güvenlik kamerası görüntülerinde garın önündeki büyük patlama görülüyor.

CHP’li Musa Çam Ankara’daki Patlamayı Anlattı

Ankara’daki patlama sırasında mitingde bulunan CHP Milletvekili Musa Çam yaşadıklarını anlattı. Çam, çok kısa arayla iki patlama olduğunu, önüne bir bilye düştüğünü söyledi.

Çam, düşen bilyeyi de Twitter hesabından paylaştı.

musa cam bombalardan yayilan bilyeleri gosterdi Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

Musa Çam “Mitinge katılmak üzere oradaydım. Bizil kortejin yaklaşık 30-40 metre arkasında, çok kısa aralıklarla iki patlama gerçekleşti. Benim hemen önüme bir bilye düştü. Büyük bir panik yaşandı. Organizasyon komitesi derhal mitingi iptal etti. Herkes yaralıların yardımına koştu.”  dedi.

Patlamanın nedeninin bir canlı bomba olup olmadığını bilmediğini söyleyen Çam, “Ancak önceden hazırlanmış bir düzenek bir plan olduğu belli. Suruç benzeri bir olay yaşandı” diye konuştu.

ankarada katliam 31 Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

ankarada katliam 4 Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

ankarada katliam 5 Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

ankarada katliam 6 Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

ankaradaki patlama ani Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

ankaradaki patlama ani 2 Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

 

Yorum Yaz