Disney ve Fox arasında medya endüstrisini dönüştürecek anlaşma

walt disney studios 20th century fox 2 Disney ve Fox arasında medya endüstrisini dönüştürecek anlaşma

Walt Disney, 21st Century Fox'un eğlence alanındaki varlıklarını 60 milyar dolara satın aldı

Kitle iletişimi ve yeni medya uzmanları, bu gelişmenin Hollywood ve hızla dijitalleşen medya endüstrisini yeniden yapılandıracağını söylüyorlar.

Anlaşmaya göre, Disney satın alma için Fox'a 52,4 milyar dolar ödeyecek ve şirketin 13,7 milyar dolarlık borcunu da devralacak. Böylece toplamda 66 milyar dolarlık büyük bir satış gerçekleşmiş olacak.

Satış anlaşması, 20th Century Fox film stüdyosu ve İngiltere, Avrupa, Asya'daki Sky ve Star uydu yayınlarını da kapsıyor.

 

robert murdoch fox Disney ve Fox arasında medya endüstrisini dönüştürecek anlaşma

FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD'deki 22 bölgesel spor kanalı ve Fox grubunun dijital yayın platformu Hulu'daki hisseleri de anlaşmayla Disney'e geçti.

Fox News ve Fox Sports'un Rupert Murdoch'un kontrolünde kalmaya devam edeceği bildiriliyor.

Disney Fox u satin aldi 1 Disney ve Fox arasında medya endüstrisini dönüştürecek anlaşma

Anlaşma, 86 yaşındaki Murdoch'ın medyadaki yarım asırlık büyümesine son verecek.

1952'de babasından miras kalan Avustralya'da yayınlanan bir gazeteyi dünyanın en büyük medya şirketlerinden birine dönüştüren Murdoch'ın Fox'u satma kararı, iş dünyasında büyük şaşkınlık yaratmıştı. Murdoch ailesinin satışın ardından Disney'in yönetiminde de yer almayacağı belirtildi.

Yaklaşık son 50 yıldır medya imparatorluğunu sürekli büyüten Murdoch'un, Fox'un önemli bir bölümünü satma kararı alması bu alanda uzman birçok yorumcuyu şaşırtmış durumda.

(BBC)

Yorum Yaz