10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

twitter 10 yilini kutluyor 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

haberoportaj1 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsüKAMİL ERYAZAR

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan, dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği, aylık 320 milyon aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan mikroblog sitesi Twitter 10 yaşına girdi

jack dorsey ilk tweet 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

Önceki sabah Twitter ve e-posta hesaplarına giren kullanıcılar ilginç bir sürprizle karşılaştılar. 10. yılını kutlayan Twitter teşekkür ediyordu. Twitter kurucu CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweetini attığı günden bu yana 10 yıl geçmişti. #LoveTwitter etiketiyle 10. yaşlarını kutlayan Twitter ekibi on yılın ilginç ve önemli anlarını yansıtan bir de video yayınladı.

lovetwitter 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

twitter dan tesekkur maili 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

Ülke yöneticileri, siyasi liderler önemli kararlarını, görüş ve düşüncelerini ilk olarak Twitter hesaplarından açıklıyorlar.  Yerel yönetimler de etkin olarak kullanmaya başladılar. İspanya’nın Jun kasabası sadece Twitter üzerinden yönetilmeye başlandı.

Pazarlama, satış ve müşteri ilişkilerinde de çoktan başköşeye kondu. Çağrı merkezlerinin yerini sosyal medya yönetimi, CRM’in yerini de SCRM aldı. Yatırım kararları bile Twitter’a bakarak alınıyor.

Yakında dünya Twitter üzerinden yönetilecek!

Kısa sürede tüm dünyada yaygınlaşan sosyal paylaşım sitesi Twitter, gündemi yansıtan en hızlı kitlesel iletişim aracı konumuna geldi. Kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlattı: “Yeni medya”. Ülkelerin yöneticilerinden siyasal liderlere, gazeteci-yazarlardan iş insanlarına, sanatçılardan akademisyen ve sporculara kadar pek çok kişi artık önemli mesajlarını ve gündemdeki konulara ilişkin yorumlarını Twitter üzerinden paylaşıyorlar.

Dünya üzerindeki her türlü olay, haber, sıcak gelişme artık ilk olarak Twitter’a düşüyor. Ülkelerin liderleri önemli açıklamalarını yine Twitter üzerinden yapıyorlar. Kısacası dünyanın nabzı Twitter’da atıyor, insanlar neler olup bittiğini Twitter’dan öğreniyorlar.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça aktif olarak kullanılan Twitter, özellikle gündem konularının tartışma merkezi haline geldi. Yaşanan her türlü gelişmenin çok kısa sürede “Trending Topic” listesine girdiği ‘mikro blog’ sitesi, gerek sunduğu dil desteği gerek ülke bazlı özellikleri nedeniyle tercih nedeni oluyor.

Twitter, aynı zamanda toplumsal dayanışmanın da iletişim merkezi oldu. 2011 Occupy Wall Street ve 2013 Gezi Direnişi’ne tanıklık etti. Gezi’deki kullanımı, Silikon Vadisi’ne ilham kaynağı oldu, Periscope doğdu. Kolay erişilebilir anlık hızı ve ‘erişim engeli’ olmadığı sürece de görece özgürlüğü nedeniyle, ülkelerdeki muhalif halkın sesi ve haberleşme kaynağı haline geldi.

Çok sayıda kişiye kolayca ulaşılan bu ‘özgürlük ortamı’, doğal olarak birlikteliğinde bilinçli ya da bilinçsiz ‘gerçekdışı haberler’ risklerini de getirdi. Toplumlar için sansürsüz haberlerle ‘uyandırıcı’, asılsız haberlerle ‘güdüleyici’, gizli reklamlarla da ‘yönlendirici’ bir işlev üstlendi.

borsada dibi goren twitter icin devralma soylentileri ozel haber 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

TWİTTER’IN İMAJI ÇOK SAĞLAM AMA PARA ETMİYOR!

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan ve hisseleri 2013 yılında borsada işlem görmeye başlayan sosyal medya ağı Twitter bir türlü istediği büyümeyi yakalayamıyor. Twitter’ın kullanıcı sayısı şu an Instagram’ın bile çok gerisinde bulunuyor. Yatırımcılarına sürekli hayal kırıklığı yaşatıyor. Yönetim, kadro değişiklikleri ve sisteme getirilen kullanım yenilikleri de şimdiye kadar pek işe yaramamış görünüyor.

Mavi kuş hep alçaktan uçuyor!

Geçtiğimiz Şubat ayında Twitter hisseleri 2013’de halka arz edildiği değerin de altına düştü, satılacağı söylentileri Wall Street’te ayyuka çıktı.

Twitter hisseleri New York borsasında Kasım 2013'te işlem görmeye başladı. 26 dolardan halka arz edilen hisselerin bugünkü değeri bu rakamın da altına düşmüş durumda. Buna bağlı olarak da 40 milyar dolara kadar yükselen piyasa değerinin de yeniden 2013 yılındaki 11,5 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

twitter zarar acikladi deger kaybetti 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

Yine satın alma söylentileri çıktı

Twitter’ın satılacağı söylentileri 7 yıldır zaman zaman gündeme geliyor. News Corporation, bu yılın başlarında devralma söylentilerini yalanlamıştı. Ancak Şubat ayında Wall Street’te Silver Lake ve Marc Andreessen’i çevreleyen bir grup yatırımcı tarafından Twitter'ın satın alınacağı olasılığı ciddi ciddi konuşuldu. Finansal piyasada konu Twitter’a özgü etiketleme yöntemine gönderi yapılarak #takeover adıyla gündemdeydi.

Bu söylentiler üzerine Twitter’ın hisselerinde yüzde 10’luk bir artış yaşandığı da görüldü. Pek de gerçekçi görünmeyen potansiyel alıcılar arasında medya imparatoru Rupert Murdoch ve Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın adı bile geçiyordu. Daha önceki yıllarda çıkan söylentilerde de Google ve Facebook’un da alıcı olabileceği belirtiliyordu.

Mum gibi eriyor!

2015 yılı son çeyrek raporunu açıklayan şirket beklentilerin üzerinde gelir elde etmesine karşın aylık kullanıcı sayısı 307 milyondan 305 milyona düştü. Bu durumdan hoşnut olmayan yatırımcılar ise yine satışa geçti. Hisse senetleri değer kaybetti.

twitterin 10 yili 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

sayilarla twitter 10 yaşındaki mavi kuşun ilginç sosyal medyatik öyküsü

Yorum Yaz