Brüksel’deki eş zamanlı 3 patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var

Belçika'nın başkenti Brüksel'de arka arkaya üç patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre en az 34 kişi öldü, 170 kişi de yaralandı. Brüksel Zaventem Havalimanı'nın yolcu gidiş bölümünde ve apronda olmak üzere ik...

Brüksel’deki eş zamanlı 3 patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var (22 Mart 2016)

Belçika'nın başkenti Brüksel'de arka arkaya üç patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre en az 34 kişi öldü, 170 kişi de yaralandı.

Brüksel Zaventem Havalimanı'nın yolcu gidiş bölümünde ve apronda olmak üzere iki patlama meydana geldi.

Belçika İçişleri Bakanı, "terör alarm"ını en üst düzeye yükselttiklerini söyledi.

Bu patlamanın şoku yaşanırken 3. bir patlama da Avrupa Birliği kurumlarının yakınındaki Malbeek metro istasyonunda yaşandı. Metro istasyonundan dumanlar yükseliyor.

Belçika medyasına göre havaalanında yaşanan intihar saldırılarında 14, metrodaki patlamada ise 20 kişinin hayatını kaybetti. Patlamalarda 170 kişi de yaralandı.

Görgü tanıkları, patlamadan önce silah sesleri duyulduğunu söyledi. Havalimanında ölen bir kişinin yanında Kalaşnikof bulunduğu belirtiliyor.

Bombalı saldırıları terör örgütü IŞİD üstlendi.

Brüksel'de tüm uçak seferleri ve toplu ulaşım durduruldu. Belçika hava trafiği Hollanda'daki hava alanlarına yönlendirildi. Eurostar da, Brüksel-Londra tren seferlerini durdurdu.

Tihange nükleer enerji santralinin de boşaltıldığı açıklandı.

BRÜKSEL'DEN CANLI YAYIN

Havaalanlarında yoğun güvenlik önlemleri

Brüksel'deki patlamaların ardından Londra, Paris, Frankfurt ve Amsterdam'da da havaalanlarında güvenlik önlemleri artırıldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, patlamaların kendisini "şok ettiğini ve kaygılandırdığını" söyledi.

Ülkesinin acil durum komitesi COBRA'yı toplayan Cameron Belçika'ya her tür yardıma hazır olduklarını da açıkladı. Fransa ve Hollanda da aynı adımı attı.

AB Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Belçika'nın "korkakça ve kanlı bir saldırının hedefi olduğunu" belirterek, olayı nefretle kınadı. Hollanda, güneyindeki Belçika sınırında sıkı sınır kontrollerine başladı.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven ise Avrupa demokrasisine saldırı düzenlendiğini söyledi.

Başbakanlık ve Parlamento boşaltıldı

Brüksel'deki patlamalar sonrası Belçika Parlamentosu ve Başbakan Charles Michel'in çalışma ofisi de güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.

Yoğun yüklenme yüzünden Brüksel'deki mobil şebeke ve data hatları çöktü.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki çifte saldırının ardından Avrupa alarma geçti

Patlamaların ardından Belçika hükümeti Brüksel'e 225 ek askeri birlik gönderme kararı aldı.

Belçika ordusu ve polisi nükleer santraller çevresindeki güvenlik önlemlerini artırıyor.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de önce havalimanı ardından metro istasyonunda yaşanan terör saldırıları sonrası Avrupa alarm durumuna geçti. Birçok havalimanında güvenlik önlemleri artırıldı.

SALDIRILAR SONRASI KRİZ YÖNETİMİ NASIL YAPILDI?

Brüksel'deki patlamalar sonrası saldırılarla ilgili bilgi ve uyarılar televizyon kanalları, haber siteleri ve sosyal medyada sık sık paylaşıldı, kamuoyu sürekli olarak bilgilendirildi.

Yetkililer de hem sosyal hem de geleneksel medya aracılığıyla kamuoyuna gerekli mesajları iletti.

Merkezin paylaştığı mesajlarda örneğin çocukların okullarda kalması, halkın da dışarı çıkmaması gibi uyarılar yapıldı.

Bir diğer mesajda da acil durumlar için 1771 numarasını aramaları, ancak önceliği 'mağdurlara ve ailelerine vermeleri, gerekli olmadıkça aramamaları' söylendi.

Merkez ayrıca telefon hatlarının yoğun olması nedeniyle halka cep telefonu mesajları ve sosyal medya üzerinden iletişim halinde olabileceklerini duyurdu.

Başbakandan mesajlar

Brüksel Havaalanı da @BrusselsAirport Twitter hesabından uçuşların durdurulduğunu duyurup, havaalanında arkadaşları ve aileleri olanların aramaları için bir telefon numarası verdi.

Brüksel'de metro hatlarından sorumlu resmi birimin hesabı @STIBMIVB, seferlerle ve ölü-yaralı sayısıyla ilgili sık sık bilgilendirici mesajlar paylaştı.

Belçika Başbakanı Charles Michel de hem televizyondan hem de Twitter hesabı @CharlesMichel'den kamuoyunu bilgilendirdi.

Başbakan Michel saldırıyı kınayan bir mesaj paylaştı ve takipçilerine kriz hattı olan 1771'i arayabileceklerini duyurdu.

Öte yandan Kızılhaç saldırı bölgelerinde yaşayanların güvende olduklarını bildirebilmesi için ikbenveilig.rodekruis.nl/brussel sitesini devreye soktu.

Tüm telefon şirketleri de Hotspot bağlantısındaki şifreyi kaldırarak ağı herkesin kullanımına açtı. (BBC)