Zordaki BlackBerry, Satış Dahil Çözüm Arıyor

Akıllı telefon piyasasının öncülerinden BlackBerry, son modelleri Z10 ve Q10 ile de beklediği rakamlarını yakalayamayınca, ‘satış’ dahil stratejik çözüm arayışları içerisine girdi. Firmanın ‘stratejik opsiyonları’ değerlendirmeye aldığı açıklandı. Son yıllarda ya...

Zordaki BlackBerry, Satış Dahil Çözüm Arıyor (14 Ağustos 2013)

Akıllı telefon piyasasının öncülerinden BlackBerry, son modelleri Z10 ve Q10 ile de beklediği rakamlarını yakalayamayınca, ‘satış’ dahil stratejik çözüm arayışları içerisine girdi.

Firmanın ‘stratejik opsiyonları’ değerlendirmeye aldığı açıklandı. Son yıllarda yaşadığı büyük pazar kaybıyla akıllı telefon pazarındaki payı yüzde 3’e kadar gerileyen BlackBerry’ye yeni modeller de yaramayınca şirket radikal bir karar alarak satış opsiyonunu hayata geçirdi.

Birkaç yıl öncesine kadar akıllı telefon piyasasındaki en başarılı modelleri piyasaya süren BlackBerry’nin satılması gündeme geldi.  Şirket, son modelleri Z10, Q10’dan ve işletim sistemi BlackBerry 10’dan beklediği satış performansını alamayınca pes etmek zorunda kaldı.

Şirketin Kanada’daki merkezinden yapılan açıklamada, satış ya da yeni bir ortak arayışı gibi çözüm seçenekleri üzerinde durulduğu açıklandı. Şirket içinde oluşturulan özel komisyonun şirketin gelecekte piyasadaki varlığını ne şekilde sürdürebileceği konusunda farklı modelleri değerlendirdiği belirtildi. Satış için ünlü yatırım bankası JP Morgan Chase ile danışmanlık için anlaşıldığı da söyleniyor.

Kararın duyurulmasının ardından BlackBerry hisseleri yüzde 10.5 artarak 10.78 dolara yükseldi.

Ne yaptıysa olmadı!

BlackBerry’nin yeni modelleri Z10 ve Q10’un hedeflenen satış rakamlarının 1 milyon adet kadar altında kaldığı belirtilmişti.

Kurumsal pazarda şimdi bile etkin olan firma, son yıllarda nihai tüketici pazarında Apple ve Samsung’un başı çektiği rekabette büyük pazar payları kaybetmişti. Son 3 çeyrekte 8 milyon abone kaybeden şirket, Temmuz başında pazar değerinin yüzde 25’ini kaybederek 3 milyar dolar erimişti. Şirket son çeyrek bilançosunda da 84 milyon net zarar açıklamıştı.

Özellikle iş çevrelerinde yaygın olan olarak kullanılan BlackBerry, Amerikalı rakibi Apple’ın iPhone ile piyasaya sürdüğü dokunmatik ekran teknolojisine adapte olmakta zorluk yaşadı. Giderek daha fazla Blackberry müşterisi iPhone ya da Android işletimli akıllı telefonlara yöneldi.