Yunanistan Sil Baştan

Yunanistan'da Tsipras’ın başbakanlığındaki hükümet istifa etti. 20 Eylül'de erken seçime gitme kararı alındı. SYRIZA ikiye bölündü, muhalifler seçimlere kuracakları yeni parti ile katılmak için çalışmalara ...

Yunanistan Sil Baştan (20 Ağustos 2015)

Yunanistan'da Tsipras’ın başbakanlığındaki hükümet istifa etti. 20 Eylül'de erken seçime gitme kararı alındı. SYRIZA ikiye bölündü, muhalifler seçimlere kuracakları yeni parti ile katılmak için çalışmalara başladılar.

Başbakan Alexis Tsipras, televizyon kanallarından halka seslendi. Bu akşam Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlospulos'a istifasını vereceğini açıkladı ve halka ‘oyunuzla hepimize not vereceksiniz’ dedi.

Seçim Hükümeti Kurulacak

Hükümet kaynaklarına göre, Pazartesi günü ülkeyi seçimlere götürecek yeni hükümetin Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos-Yargıtay) Başkanı Vasiliki Thanou başbakanlığında kurulması bekleniyor.

Yunan basınına yansıyan son bilgilere göre, SYRIZA lideri ve Başbakan Alexis Tsipras, muhalif Sol Platform'un partileşmesini önlemek için erken seçim kararı aldı. 

Başbakan Tsipras'ın ülkeyi seçimlere götürmesine son kurtarma paketine karşı SYRIZA partisi içerisinden yaklaşık 40 milletvekilinin karşı oy kullanması neden oldu. Hükümetin kurtarma paketine destek veren vekil sayısı 300 üyeli parlamentoda 118'e düşmüştü.

Yeni Demokrasi lideri Vangelis Meimarakis'in de bu akşam halka sesleneceği belirtiliyor.

Tsipras: istediğimiz anlaşmayı elde edemedik

Bu akşam halka seslenen Başbakan Alexis Tsipras 'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

"Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı zor bir borç anlaşmasının uygulamaya girmesiyle son buluyor. Bundan sonra ekonomimiz nefes alacak, bankalarımız rahatlayacak. İstediğimiz anlaşmayı elde edemedik. Avrupa'daki dengeler göz önüne alındığında mümkün olan en iyi anlaşmayı elde ettik. Hedefimiz kısa zamanda egemenliğimizi tekrardan elde etmektir.

Şu an onaylanmış üç senelik bir anlaşmamız var. 9 ay önce ülkeye dayatılan şartlardan daha iki bir noktadayız. Artık devlet sektöründe işten çıkarmalar söz konusu değil. Hastanelerdeki 5 Euro’luk ön ödeme rafa kaldırılmış durumda. Yeni borç anlaşması kolonyal İngiliz Hukuku çerçevesinde oluşturulmadı. Avrupa hukukunu temel alıyor.

Bugün dek yapmış olduklarımı halkın onayına sunmak istiyorum. Bunun için cumhurbaşkanına hükümetin istifasını sunacağım. 25 Ocak'ta almış olduğum halk direktifi ömrünü doldurdu. Şimdi sizler (Yunanlılar) anlaşma babında önemli kararlar alacaksınız. Sizler bu zor yolda Yunanistan'a kimin liderlik yapacağına karar vereceksiniz. Sizler oyunuzla hepimize not vereceksiniz. Anlaşmaya oy verenlere de, meclisteki çoğunluğa son veren, drahmi isteyenlere de, eski siyasi yapının uzantılarına da not verecekseniz.

Yunanistan krizini uluslararası bir olaya dönüştürdük. Halkımızın mücadelesini yabancı toplumlar için bir örneğe çevirdik. Yunanistan Avrupa'nın geleceğini tayin eden müzakerelerde başrol oyuncusudur. Dün AB'ye gönderdiğimi mektupla Avrupa Parlamentosu'nun Yunanistan'ın borç anlaşmasında söz sahibi olmasını talep ettim."

Nazım Hikmet’in dizleriyle veda etti

Tsipras, Nazım Hikmet'in "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" şiirini de okudu.

Nazım Hikmet'in şiiri şöyle:

En güzel deniz: 

Henüz gidilmemiş olanıdır. 

En güzel çocuk: 

Henüz büyümedi. 

En güzel günlerimiz: 

Henüz yaşamadıklarımız. 

Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: 

Henüz söylememiş olduğum sözdür…

'Sol Platform' yeni parti kuruyor

SYRIZA'da parti içi muhalefeti temsil eden Sol Platform da erken seçim kararının alındığı saatlerde, yeni parti kurmak için harekete geçti.

Panayiotis Lafazanis önderliğindeki Sol Platform'un kuracağı yeni partide, Meclis Başkanı Zoi Konstantopoulou'nun da yer alması bekleniyor.

Sol Platform, SYRİZA liderliğini erken seçim için acele etmekle de suçladı.

Yunanistan Komünist Partisi seçimlere hazır olduğunu açıklarken, hükümetin küçük ortağı Bağımsız Helenler (ANEL) de seçimlere tek başına katılacağını duyurdu.

Yunan Borsası dibe vurdu

Erken seçim kararının ardından Atina Borsası da günü yüzde 3,52'lik kayıpla kapattı.