Yeni Kurulan Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi ‘Yarı Sanal’ Olacak

Gazi, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri, ortaklaşa ‘yarı sanal üniversite’ kurmaya hazırlanıyor. Rektörler şimdiden gelir hesapları yapmaya başladı. Gazi, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri, Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi (International United Ankara University...

Yeni Kurulan Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi ‘Yarı Sanal’ Olacak (29 Mart 2013)

Gazi, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri, ortaklaşa ‘yarı sanal üniversite’ kurmaya hazırlanıyor. Rektörler şimdiden gelir hesapları yapmaya başladı.

Gazi, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri, Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi (International United Ankara University-IUAU) adıyla yeni bir üniversite kurmaya hazırlanıyor.

AA’dan Yıldız Aktaş‘ın haberine göre, üç üniversitesinin işbirliğiyle kurulacak IUAU, ”yarı sanal üniversite” şeklinde eğitim faaliyetinde bulunacak.

Üniversitenin rektörü, kampüsü, mekanları veya ayrı bir akademik kadrosu olmayacak. Üç üniversiteye ait mekanlar, öğretim üyeleri, laboratuvarlar, derslikler, klinikler hazırlanacak organizasyonla ortak kullanılacak.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, YÖK’ün ikinci öğretimde belirlediği fiyatlar üzerinden buradan elde edilen gelirin, ikinci ders ücreti karşılığı olarak öğretim üyelerine verileceğini ifade ederek, ”Öğretim üyeleri için ciddi bir gelir kapısı da olacak” dedi.

AA