Yeni Bir Tekstil Markası: “Kazova Direnişi”!

Bu kışın modası Kazova Direniş Kazakları! Kazova Tekstil işçileri 5 aydır sürdürdükleri direnişlerini ‘patronsuz üretim’le sürdürüyorlar. Ürettikleri kazakları da Forumlar da satıyorlar. Bomonti’nin arka sokaklarında, gökdelenlerin gölgesindeki sanayi mahallesinden şanl...

Yeni Bir Tekstil Markası: “Kazova Direnişi”! (18 Eylül 2013)

Bu kışın modası Kazova Direniş Kazakları! Kazova Tekstil işçileri 5 aydır sürdürdükleri direnişlerini ‘patronsuz üretim’le sürdürüyorlar. Ürettikleri kazakları da Forumlar da satıyorlar.

Bomonti’nin arka sokaklarında, gökdelenlerin gölgesindeki sanayi mahallesinden şanlı bir direnişin sesi yükseliyor.

Kazova Tekstil’de işçiler ocak ayında işten çıkarıldı. 94 işçinin tazminatları ve maaşları verilmedi. Patronlar Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu fabrikanın çoğunu bir gecede boşaltarak kayıplara karıştı.

Şubat’ta eylemlere başlayan işçiler, fabrikanın malzemelerinin kaçırıldığını duymaları üzerine 29 Nisan günü Bomonti’deki fabrika önünde direniş çadırlarını kurdu. Patronlar Ümit Somuncu ve Mustafa Somuncu ile alacakları konusunda görüşmelerini sürdüren işçiler, direniş boyunca patronların evlerinin önünde de eylemler yaptı. Taksim ve Galatasaray Meydanı’nda da seslerini duyurmaya çalıştılar.

İşçiler fabrikanın içine girdiklerinde malzemelerin büyük kısmının kaçırıldığını kalanların da kaçırılmak üzere paketlendiğini gördü. Patronlar, fabrika önünde direniş başlayınca iflas bildirimi yaptı ancak müfettişler, yüksek kârlar elde eden firmanın bir günde iflas edeceğine inanmadı. Patron Somuncu fabrikanın binasını sattı. İşçiler de hiçbir olumlu yanıt alamayınca 28 Haziran tarihinde fabrikayı işgal etti.

28 kişi olarak başladılar, 10 kişi kaldılar ama yılmadılar.

Patronsuz da üretiliyormuş!

Patronsuz bir şekilde üretime geçen işçiler üretime geçtiklerinde makine sesini mikrofonla dışarı duyurdu. İlk dokunan giysinin ardından işçiler tam kapasite üretime geçeceklerini duyurdu. Üretime geçen işçiler, tüm alacaklarını tahsil edeceklerini belirtiyor.

Fabrikayı işgal ettiklerinde karşılarında birçok makineyi kullanılmaz halde bulan işçiler fabrikada buldukları tamamlanmamış kazakları tamamlayarak forumlarda satmaya başladı. İşçiler, kazakları forumlarda satarak kazandıkları paralarla makineleri onardı ve işyerini üretime hazır hale getirdi.

“Amacımız kooperatif kurmak, dünyadaki örneklerini inceliyoruz”

Direnen işçilerin sözcüsü Bülent Ünal, “28 arkadaş ile eyleme başladık. Çadır direnişine geçtiğimizde 12-13 kişi kalmıştık. Şimdi aynı ekip üretime başladık. Bozuk olan motoru tamir ettik, öncelikle depodaki hammaddeleri kullanıyoruz, kadın tişörtü üretiyoruz. Şimdilik sadece tek bir makine ile çalışıyoruz. Diğerlerini de tamir etmeye uğraşıyoruz. Park forumlarında başladık satışlara, oradaki arkadaşlar hep bize destek oldular. Ardından amacımız kooperatif kurmak. Dünyadaki örnekleri inceliyoruz” diyor.

“Bu Bir Kazova Direnişi Ürünüdür”

1 Eylül’de ilk kez fabrikada kalan malzemelerle kazak üretmeye başladılar. Şimdi o kazakları fabrikalarında ve İstanbul’daki Forumlar’da satıyorlar.

Ürettikleri kazaklara dünyada eşi benzeri olmayan bir de etiket koydular ve bu etikette direnişlerinin kısa öyküsünü anlattılar.

Bu kışın modası Kazova Direniş Kazakları! ‘Boyun eğmeyen’ herkesin gardırobunda bulunmalı, severek giyilmeli, gururla taşınmalı.

Kazakları, İyiniyet Sok. No:17 Merkez Mah. Şişli İstanbul’daki fabrikadan temin edebilirsiniz. Ziyaretiniz onların gücüne güç katacaktır.

İletişim ve ayrıntılı bilgiyi de açtıkları blogdan edinebilirsiniz: http://kazovaiscileri.blogspot.com/