“Yassah Hemşerim!”

Eşek ve katırla çıktıkları 4 yıllık dünya turunda 11 bin kilometreyi geride bırakan maceraperest Fransız çift, İstanbul Boğazı’nı geçemedi. 29 yaşındaki Morgane Lefevre ile eşi 33 yaşındaki David Lefevre, ülkelerine dönüş yolunda eşe...

“Yassah Hemşerim!” (21 Kasım 2014)

Eşek ve katırla çıktıkları 4 yıllık dünya turunda 11 bin kilometreyi geride bırakan maceraperest Fransız çift, İstanbul Boğazı’nı geçemedi.

29 yaşındaki Morgane Lefevre ile eşi 33 yaşındaki David Lefevre, ülkelerine dönüş yolunda eşek ve katırlarıyla Boğaziçi Köprüsü’nü geçmeye çalışınca görevli polisler tarafından engellendi.

Tam dört yıl önce, bir katır ve eşekle dünya turu yapmayı planlayan Morgane ve David yaz-kış, gece-gündüz demeden onlarca ülkeyi geçip Tacikistan’a kadar ulaştı. Bir süre Tacikistan’da kalan çift Fransa’ya dönüşü, Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Türkiye üzerinden yapmayı planladı.

Geceleri hayvanlarına yükledikleri çadırda geçiren çift, masraf olmaması için yanlarına cep telefonu bile almadı. Asıl meslekleri lokantacılık olan Lefevre çifti Türkiye’ye yaklaşık üç ay önce giriş yaptı. Dün İstanbul’a gelen Fransız çift, önce Harem'den vapurla Sirkeci’ye geçmek istedi. Eşek ve katır ile vapura binemeyince de Üsküdar üzerinden Boğaziçi Köprüsü’ne yürüyen çift burada polisler tarafından durduruldu.

Polisin, Köprüden yaya ve hayvanların geçişi yasak. Sizin de hayvanlarınızla birlikte bir kamyona binerek geçmekten başka çareniz yok. Kamyonların geçişine de bu köprüden değil, daha kuzeydeki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden izin veriliyor şeklindeki uyarısı üzerine şaşkına dönen çift, “Bizim kamyon kiralayacak paramız yok, ya bir polis aracı bize eşlik ederek bu köprüyü kullanalım ya da siz bize bir kamyon ayarlayın” diyerek dakikalarca polislerle tartıştı. Görevlilerin geri adım atmaması üzerine kızgın bir şekilde Boğaz Köprüsü'nü terk eden çift, hayvanlarıyla birlikte geceyi geçirebilecekleri boş alan aramaya başladı.

Önümüzdeki yıl şubat ayında Fransa’ya varmayı planladıklarını söyleyen çılgın Fransızlar, ‘Neden böyle bir maceraya giriştiniz?’sorusunu ise, “Her şeye rağmen hayat çok güzel. Dünyanın her ülkesi görmeye değer. Biz de devr-i alem için en ucuz ve ilginç yol olan eşek ve katırımızla yola çıktık ve maceradan memnunuz” şeklinde cevapladı.

İHA